Пливање на Летните олимписки игри 2016 — 200 м градно за мажи

Пливачката трка на 200 метри градно за мажи на Летните олмписки игри 2016 се одржа на 9-10 август 2016 година во Олимпискиот центар за водени спортови во Рио де Жанеиро.[1]

200 метри градно за мажи
на Летните олимписки игри 2016
ОдржувалиштеОлимписки центар
за водени спортови
Денови9–10 август
Натпреварувачи39 од 30 земји
Побед. време2:07.46 ДР
Медалисти
Gold medal   Казахстан
Silver medal   САД
Bronze medal   Русија
«20122020»
Пливање на
Летните олимписки игри 2016

Swimming pictogram.svg
Список на пливачи
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафети краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафети мешано
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

РекордиУреди

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд биле:

Светски рекорд   Акихиро Јамагучи (ЈАП) 2:07.01 Гифу, Јапонија 15 септември 2012
Олимписки рекорд   Даниел Ѓурта (УНГ) 2:07.28 Лондон, Обединето Кралство 1 август 2012 [2]

Следниов рекорд бил поставен за време на натпреварувањето:

Датум Фаза Пливач Држава Време Рекорд
9 август Прво полуфинале Ипеј Ватанабе   Јапонија 2:07.22 ОР

РезултатиУреди

КвалификацииУреди

Rank Heat Lane Name Nationality Time Notes
1 5 1 Антон Чупков   Русија 2:07.93 Q, ДР
2 3 1 Јасухиро Косеки   Јапонија 2:08.61 Q
3 4 1 Ендрју Вилис   Велика Британија 2:08.92 Q
4 3 2 Илија Хоменко   Русија 2:08.94 Q
5 4 2 Марко Кох   Германија 2:08.98 Q
6 4 3 Димитриј Баландин   Казахстан 2:09.00 Q
7 5 2 Кевин Кордес   САД 2:09.30 Q
8 4 4 Ипеј Ватанабе   Јапонија 2:09.63 Q
9 3 3 Мао Фејлијан   Кина 2:09.80 Q
10 5 3 Џош Прено   САД 2:09.91 Q
11 4 5 Мати Матсон   Финска 2:10.09 Q
12 3 4 Ерик Персон   Шведска 2:10.17 Q
13 3 5 Ли Сијанг   Кина 2:10.17 Q
14 4 6 Карлос Клаверије   Венецуела 2:10.35 Q
15 5 4 Крег Бенсон   Велика Британија 2:11.19 Q
16 5 5 Лука Пацини   Италија 2:11.26 Q
17 3 6 Даниел Ѓурта   Унгарија 2:11.28
18 5 6 Антон Свејн Меки   Исланд 2:11.39
19 2 1 Николас Квин   Ирска 2:11.67
20 2 2 Јаник Кесер   Швајцарија 2:11.77
21 2 3 Лорен Карнол   Луксембург 2:11.94
22 4 7 Гиедријус Титенис   Литванија 2:12.13
23 1 1 Глен Снајдерс   Нов Зеланд 2:12.47
24 5 7 Ештон Бауман   Канада 2:12.61
25 4 8 Џаред Крус   ЈАР 2:12.64
26 3 7 Камерон ван дер Бург   ЈАР 2:12.67
27 3 8 Пајаотис Самилидис   Грција 2:12.68
28 2 4 Хорхе Муриљо   Колумбија 2:12.81
29 2 5 Талес Сердеира   Бразил 2:12.83
30 1 2 Давид Хорват   Унгарија 2:13.24
31 2 6 Чои Кју-вунг   Јужна Кореја 2:13.36
32 1 3 Бастен Каертс   Белгија 2:13.44
33 1 4 Мартин Аликве   Естонија 2:13.66
34 1 5 Ли Сјуен-јен   Кинески Тајпеј 2:14.84
35 2 7 Димитриос Кулурис   Грција 2:14.86
36 5 8 Тијаго Симон   Бразил 2:15.01
37 2 8 Димитро Оселедетс   Украина 2:15.19
38 1 6 Денис Петрашов   Киргистан 2:16.57
39 1 7 Арја Насими Шад   Иран 2:20.18

ПолуфиналеУреди

Прво полуфиналеУреди

Место Линија Пливач Држава Време Белешки
1 6 Ипеј Ватанабе   Јапонија 2:07.22 Q, ОР
2 2 Џош Прено   САД 2:07.78 Q
3 4 Јасухиро Косеки   Јапонија 2:07.91 Q
4 3 Димитриј Баландин   Казахстан 2:08.20 Q
5 5 Илија Хоменко   Русија 2:09.73
6 7 Ерик Персон   Шведска 2:10.12
7 8 Лука Пицини   Италија 2:11.53
8 1 Карлос Клаверије   Венецуела 2:11.56

Второ полуфиналеУреди

Место Линија Пливач Држава Време Белешки
1 5 Ендрју Вилис   Велика Британија 2:07.73 Q
2 6 Кевин Кордес   САД 2:07.99 Q
3 4 Антон Чупков   Русија 2:08.08 Q
4 3 Марко Кох   Германија 2:08.12 Q
5 2 Мао Фејлијан   Кина 2:09.64
6 1 Ли Сијанг   Кина 2:10.92
7 8 Крег Бенсон   Велика Британија 2:10.93
8 7 Мати Матсон   Финска 2:12.99

ФиналеУреди

Место Линија Пливач Држава Време Белешки
  8 Димитриј Баландин   Казахстан 2:07.46 ДР
  3 Џош Прено   САД 2:07.53
  7 Антон Чупков   Русија 2:07.70 ДР
4 5 Ендрју Вилис   Велика Британија 2:07.78
5 6 Јасухиро Косеки   Јапонија 2:07.80
6 4 Ипеј Ватанабе   Јапонија 2:07.87
7 1 Марко Кох   Германија 2:08.00
8 2 Кевин Кордес   САД 2:08.34

НаводиУреди

  1. „Men's 200 m Breaststroke“. Rio 2016 Organisation. Посетено на 5 August 2016.
  2. „olympic_records_after_london_2012_redesigned.pdf:“ (PDF). FINA]]. 13 October 2015. Посетено на 5 August 2016. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)

Надворешни врскиУреди