Кинески Тајпеј на Олимписките игри

Тајван, официјално Република Кина (РК) моментално се натпреварува како "Кинески Тајпеј" на Олимписките игри. Република Кина првпат учествувала на Летните олимписки игри во 1932 година како „Кина“. По Кинеската граѓанска војна РК се повлекла на осторовот Тајван и само спортисти од Тајван се натпреварувале за РК. РК ги бојкотирала Олимписките игри почнувајќи од Летните олимписки игри 1976 година сè до повратокот на Зимските олимписките игри во 1984 година, и започнале да учествуваат како Кинески Тајпеј.

Кинески Тајпеј на Олимписките игри

Олимписко знаме на Кинески Тајпеј
МОК-код  TPE
НОК Олимписки комитет на Кинески Тајпеј
Порталwww.tpenoc.net
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади

* Како Република Кина

** Како Тајван
Други поврзани настапи
Република Кина (1932–48)

Поради притисокот од НРК, од 1984 година, Тајванските атлетичари се натпреварувале под олимпиското знаме на Кинески Тајпеј наместо под знамето на Република Кина.На секоја церемонија за доделување на медал, се свири химната на знамето на Република Кина наместо државната химна на Република Кина.

Тајванските спортисти го освоиле својот прв Олимписки медал (како Република Кина) на игрите во 1960 година, и нивниот прв златен медал на игрите во 2004 година.

Табели со медали уреди

Медали на Летните олимписки игри уреди

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Место
1932–1948 како дел од   Република Кина (ROC)
  Мелбурн 1956 13 0 0 0 0 -
  Рим 1960 27 0 1 0 1 32
  Токио 1964 40 0 0 0 0 -
  Мексико 1968 43 0 0 1 1 42
  Минхен 1972 21 0 0 0 0 -
  Монтреал 1976 не учествувал
  Москва 1980
  Лос Анџелес 1984 38 0 0 1 1 43
  Сеул 1988 61 0 0 0 0 -
  Барселона 1992 37 0 1 0 1 49
  Атланта 1996 74 0 1 0 1 61
  Сиднеј 2000 74 0 1 4 5 58
  Атина 2004 89 2 2 1 5 31
  Пекинг 2008 80 0 0 4 4 79
  Лондон 2012 44 0 1 1 2 63
Вкупно 2 7 12 21 76

Медали на зимските игри уреди

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Место
  Сапоро 1972 5 0 0 0 0 -
  Инсбрук 1976 6 0 0 0 0 -
  Лејк Пласид 1980 не учествувал
  1984 Sarajevo 12 0 0 0 0 -
  Калгари 1988 13 0 0 0 0 -
  Албертвил 1992 8 0 0 0 0 -
  Лилехамер 1994 2 0 0 0 0 -
  Нагано 1998 7 0 0 0 0 -
  Солт Лејк Сити 2002 6 0 0 0 0 -
  Торино 2006 1 0 0 0 0 -
  Ванкувер 2010 1 0 0 0 0 -
  Сочи 2014 3 0 0 0 0 -
Вкупно 0 0 0 0 -

Медали по спортови уреди

Sport Златни Сребрени Бронзени Вкупно
  Теквондо 2 1 5 8
  Кревање тегови 0 2 4 6
  Стреличарство 0 1 1 2
  Атлетика 0 1 1 2
  Пинг-Понг 0 1 1 2
  Бејзбол 0 1 0 1
вкупно 2 7 12 21

Список на медалисти уреди

Медал Име Игри Спорт Настан
  Сребрен Јанг Чуангуанг   Рим 1960   Атлика Мажи декатлон
  Бронзен Чи Ченг   Мексико 1968   Атлетика Жени 80 м со пречки
  Бронзен Цај Венји   Лос Анџелес 1984   Weightlifting Мажи пердув
  Сребрен Џанг Џенгсјен, Џанг Венѕунг, Џанг Јаотенг, Чен Џесјин, Чен Вејченг, Ѓанг Тајќуен, Хуанг Џунгји, Хуанг Венбо, Џунг Јуџенг, Гу Гуоќен, Гуо Ли Ѓенфу, Љао Мингсјунг, Лин Џаохуанг, Лин Кунхан, Луо Џенжунг, Луо Гуоџанг, Бај Кунхунг, Цај Мингхунг, Ванг Гуангси, Ву Сеџе   Барселона 1992   Бејзбол Мажи
  Сребрен Чен Јинг   Атланта 1996   Пинг-понг Поединечно жени
  Сребрен Ли Фенгјинг   Сиднеј 2000   Кревање тегови Жени 53 кг
  Бронзен Чен Ѓинг   2000 Sydney   Пинг-понг Поединечно жени
  Бронзен Ќи Шужу   Сиднеј 2000   Теквондо Жени мува
  Бронзен Хуанг Џесјунг   Сиднеј 2000   Теквондо Мажи мува
  Бронзен Гуо Јихенг   Сиднеј 2000   Кревање тегови Жени 75 кг
  Златен Чен Шесјин   Атина 2004   Теквондо Жени 49 кг
  Златен Џу Мујен   Атина 2004   Теквондо Мажи 58 кг
  Сребрен Чен Шејуен, Лиу Мингхуанг, Ванг Џенгбанг   Атина 2004   Стреличарство Мажи
  Сребрен Хуанг Џесјунг   Атина 2004   Теквондо Мажи 68 кг
  Бронзен Чен Лижу, Ву Хуејжу, Јуен Шуќи   Атина 2004   Стреличарство Жени
  Бронзен Џу Мујен   Пекинг 2008   Теквондо Мажи 58 кг
  Бронзен Сунг Јуќи   Пекинг 2008   Теквондо Мажи 68 кг
  Бронзен Чен Вејлинг   Пекинг 2008   Кревање тегови Жени 48 кг
  Бронзен Лу Јингќи   Пекинг 2008   Кревање тегови Жени 63 кг
  Сребрен Сју Шуѓинг   Лондон 2012   Кревање тегови Жени 53 кг
  Бронзен Ѕенг Личенг   Лондон 2012   Теквондо Жени 58 кг

Поврзано уреди

Наводи уреди

  • „Olympic Medal Winners“. МОК. Посетено на 2007-12-18.
  • „Olympic Committee“. International Olympic Committee. Посетено на 2007-12-18.