Финска на Олимписките игри

Финска за првпат учествувала на Летните олимписки игри во 1908 година кои се одржале во Лондон.

Финска на Олимписките игри

Знаме на Финска
МОК-код  FIN
НОК Фински олимписки комитет
официјално мрежно место (фински)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

Финска нема пропуштено ниту едед мундијал на Олимписките игри. Во 1952 година, нејзината престолнина Хелсинки била домаќин на Олимписките игри.

Заклучно со 2009 година, Финска има освоено вкупно 450 медали на олимпијадите, од кој 299 на летните и 151 на Зимските олимписки игри.

Националниот комитет на Финска (фински: Suomen Olympiakomitea) бил основан и признаен во 1907 година од страна на МОК. Во тоа време, Финска била дел од Руската Империја.

Медали уреди

Медали на ЛОИ уреди

Медали на ЛОИ  
Место одржавања   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
1908 Лондон 1 1 3 5
1912 Стокхолм 9 8 9 26
1920 Антверпен 15 10 9 34
1924 Париз 14 13 10 37
1928 Амстердам 8 8 9 25
1932 Лос Анџелес 5 8 12 25
1936 Берлин 7 6 6 19
1948 Лондон 8 7 5 20
1952 Хелсинки 6 3 13 22
1956 Мелбурн и Стокхолм 3 1 11 15
1960 Рим 1 1 3 5
1964 Токио 3 0 2 5
1968 Мексико Сити 1 2 1 4
1972 Минхен 3 1 4 8
1976 Монтреал 4 2 0 6
1980 Москва 3 1 4 8
1984 Лос Анџелес 4 2 6 12
1988 Сеул 1 1 2 4
1992 Барселона 1 2 2 5
1996 Атланта 1 2 1 4
2000 Сиднеј 2 1 1 4
2004 Атина 0 2 0 2
2008 Пекинг 1 1 2 4
2012 Лондон
Вкупно 101 83 115 299

Медали на ЗОИ уреди

Медали на ЗОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
1924 Шамони 4 4 3 11
1928 Санкт Мориц 2 1 1 4
1932 Лејк Плесид 1 1 1 3
1936. Гармиш-Партенкирхен 1 2 3 6
1948. Санкт Мориц 1 3 2 6
1952 Осло 3 4 2 9
1956. Кортина д'Ампецо 3 3 1 7
1960. Скво Вали 2 3 3 8
1964. Инсбрук 3 4 3 10
1968. Гренобл 1 2 2 5
1972. Сапоро 0 4 1 5
1976. Инсбрук 2 4 1 7
1980. Лејк Плесид 1 5 3 9
1984. Сарајево 4 3 6 13
1988. Калгари 4 1 2 7
1992. Албервил 3 1 3 7
1994. Лилехамер 0 1 5 6
1998. Нагано 2 4 6 12
2002. Солт Лејк Сити 4 2 1 7
2006. Торино 0 6 3 9
2010. Ванкувер 0 1 4 5
Вкупно 41 59 56 156