Пливање на Летните олимписки игри 2016 — 200 м градно за жени

Пливачката трка на 200 метри градно за жени на Летните олмписки игри 2016 се одржа на 10–11 август 2016 година во Олимписки центар за водени спортови во Рио де Жанеиро.[1]

200 метри градно за жени
на Летните олимписки игри
ОдржувалиштеОлимписки центар
за водени спортови
Денови10–11 август 2016
Натпреварувачи30 од 22 земји
Побед. време2:20.30
Медалисти
Gold medal   Јапонија
Silver medal   Русија
Bronze medal   Кина
«20122020»
Пливање на
Летните олимписки игри 2016

Swimming pictogram.svg
Список на пливачи
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафети краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафети мешано
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

РекордиУреди

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд биле:

Светски рекорд   Рике Мелер Педерсен (ДАН) 2:19.11 Барселона, Шпанија 1 август 2013
Олимписки рекорд   Ребека Сони (САД) 2:19.59 Лондон, Обединето Кралство 2 август 2012 [2]

РезултатиУреди

КвалификацииУреди

Место Група Линија Пливачка Држава Време Белешки
1. 2 5 Рике Мелер Педерсен   Данска 2:22.72 Q
2. 3 4 Рие Кането   Јапонија 2:22.86 Q
3. 3 5 Тејлор Мекион   Австралија 2:23.00 Q
4. 3 3 Клои Татон   Велика Британија 2:23.34 Q
5. 2 6 Моли Реншо   Велика Британија 2:23.37 Q
6. 4 6 Кјера Смит   Канада 2:23.69 Q
7. 4 4 Викторија Зејнеп Ѓунеш   Турција 2:23.83 Q
8. 4 5 Јулија Ефимова   Русија 2:23.90 Q
9. 4 3 Ши Џинглин   Кина 2:24.33 Q
10. 3 6 Храбнхилдур Лутерсдоутир   Исланд 2:24.43 Q
11. 2 3 Хесика Ваљ   Шпанија 2:24.55 Q
12. 4 7 Моли Ханис   САД 2:24.74 Q
13. 2 4 Канако Ватанабе   Јапонија 2:24.77 Q
14. 4 1 Јена Лауканен   Финска 2:25.52 Q
15. 2 2 Лили Кинг   САД 2:25.89 Q
16. 2 7 Софија Андрејева   Русија 2:26.58 Q
17. 4 2 Фани Леклиз   Белгија 2:27.16
18. 3 1 Мартина Моравчикова   Чешка 2:27.51
19. 3 8 Далма Шебештјен   Унгарија 2:27.94
20. 2 8 Ана Станкович   Унгарија 2:27.97
21. 1 4 Хулија Себастијан   Аргентина 2:27.98
22. 3 2 Џорџија Бол   Австралија 2:28.24
23. 3 7 Марта Мекејб   Канада 2:28.62
24. 4 8 Ју Џингјао   Кина 2:28.65
25. 1 3 Фиона Дојл   Ирска 2:29.76
26. 1 2 Софи Хансон   Шведска 2:30.59
27. 1 7 Аљона Рибакова   Латвија 2:30.82
28. 1 6 Амит Иври   Израел 2:31.49
29. 2 1 Бак Сујеон   Јужна Кореја 2:32.79
1 5 Ивет Конг   Хонгконг НПЛ

ПолуфиналеУреди

Прво полуфиналеУреди

Место Линија Пливачка Држава Време Белешки
1. 4 Рие Кането   Јапонија 2:22.11 Q
2. 6 Јулија Ефимова   Русија 2:22.52 Q
3. 5 Клои Татон   Велика Британија 2:22.71 Q
4. 3 Кјера Смит   Канада 2:22.87 Q
5. 2 Храбнфилдур Лутерсдоутир   Исланд 2:24.41
6. 1 Јена Лауканен   Финска 2:25.14 ДР
7. 8 Софија Андрејева   Русија 2:25.90
8. 7 Моли Ханис   САД 2:26.80

Второ полуфиналеУреди

Место Линија Пливачка Држава Време Белешки
1. 5 Тејлор Мекион   Австралија 2:21.69 Q
2. 3 Моли Реншо   Велика Британија 2:22.33 Q, ДР
3. 2 Ши Џинглин   Кина 2:22.37 Q
4. 4 Рике Мелер Педерсен   Данска 2:22.45 Q
5. 6 Викторија Зејнеп Ѓунеш   Турција 2:23.49
6. 7 Хесика Ваљ   Шпанија 2:24.22
7. 8 Лили Кинг   САД 2:24.59
8. 1 Канако Ватанабе   Јапонија 2:25.10

ФиналеУреди

Место Линија Пливачка Држава Време Белешки
  5 Рие Кането   Јапонија 2:20.30
  7 Јулија Ефимова   Русија 2:21.97
  6 Ши Џинглин   Кина 2:22.28
4 1 Клои Татон   Велика Британија 2:22.34
5 4 Тејлор Мекион   Австралија 2:22.43
6 3 Моли Реншо   Велика Британија 2:22.72
7 8 Кјера Смит   Канада 2:23.19
8 2 Рике Мелер Педерсен   Данска 2:23.74

НаводиУреди

  1. „Day 2 Schedule: TV Listings“. NBC Olympics. Посетено на 6 August 2016.
  2. „olympic_records_after_london_2012_redesigned.pdf:“ (PDF). FINA]]. 13 October 2015. Посетено на 5 August 2016. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)

Надворешни врскиУреди