Индија на Олимписките игри

Индија — првпат учествува на Олимписките игри во 1900 година, со еден спортист (Норман Притчард) освојувајќи два медали, двата сребрени во атлетика. Инфдија првпат испратила екипа на Летните олимписки игри во 1920 година, и учествувала во сите Летни олимписки игри оттогаш. Индија се има исто така натпреварувано на неколку Зимски олимписки игри почнувајќи од 1964 година.

Индија на Олимписките игри

Знаме на Индија
МОК-код  IND
НОК Индиско олимписко здружение
Порталwww.olympic.ind.in
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади
Индиската екипа за хокеј на Олимписките игри во Берлин 1936 година, кои подоцна ќе ја поразат Германија во финалето со 8-1.

Преглед

уреди

Индија започнала да се натпреварува на олимписките игри во 1900 година. Индиските спортисти имаат освоено вкупно 26 медали, сите на Летните олимписки игри. Во кус временски период, Индиската национална репрезентација за хокеј на трева била доминантна при олимписките натпреварувања, освојувајќи 11 медали на 12 Олимписки игри во периодот меѓу 1928 и 1980 година. Имаат освоено 8 златни медали од кои 6 последователни од 1928–1956 година.

Индискиот Национален олимписки комитет, или Индиското олимписко здружение, е создадено во 1927 година.

На Летните олимписки игри 2012 година Индија беше претставена од 83-члена делегација, која постави нов рекорд на освоени медали освојувајќи вкупно 6 медали. Борачот Сушил Кумар стана првиот Индиец кој освоил повеќе поединечни Олимписки медали по оние на Норман Причард во 1900 година. Сепак, медалите на Причард биле сребрени, додека пак оние на Кумар биле сребрен и бронзен.

На 4 декември 2012 година, Мок ја забрани ИНЗ поради проблеми со изборите. Индиските спортисти сепак, можеле да учествуваат на игрите како независни учесници. TОваа забрана беше повлечена на 11 февруари 2014 година, и сите медали освоени на игрите и биле доделени на Индија.

Табели со медали

уреди

Медали на Летните олимписки игри

уреди
Игри Златни Сребрени Бронзени Вкупно Место
  Атина 1896 не учествува
  Париз 1900 0 2 0 2 17
  Сент Луис 1904 не учествува
  Лондон 1908 не учествува
  Стокхолм 1912 не учествува
  Антверпен 1920 0 0 0 0 -
  Париз 1924 0 0 0 0 -
  Амстердам 1928 1 0 0 1 23
  Лос Анџелес 1932 1 0 0 1 19
  Берлин 1936 1 0 0 1 20
  Лондон 1948 1 0 0 1 22
  Хелсинки 1952 1 0 1 2 26
  Мелбурн 1956 1 0 0 1 24
  Рим 1960 0 1 0 1 32
  Токио 1964 1 0 0 1 24
  Мексико 1968 0 0 1 1 42
  Минхен 1972 0 0 1 1 43
  Монтреал 1976 0 0 0 0 -
  Москва 1980 1 0 0 1 23
  Лос Анџелес 1984 0 0 0 0 -
  Сеул 1988 0 0 0 0 -
  Барселона 1992 0 0 0 0 -
  Атланта 1996 0 0 1 1 71
  Сиднеј 2000 0 0 1 1 71
  Атина 2004 0 1 0 1 65
  Пекинг 2008 1 0 2 3 50
  Лондон 2012 0 2 4 6 55
  Рио де Жанеиро 2016
Вкупно 9 6 11 26 37

Медали освоени по спортови

уреди
   Водечка во тој спорт
Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно Место
  Хокеј на трева 8 1 2 11 1
  Стрелаштво 1 2 1 4 33
  Атлетика 0 2 0 2 71
  Борење 0 1 3 4 43
  Боксување 0 0 2 2 64
  Бадминтон 0 0 1 1 9
  Тенис 0 0 1 1 28
  Кревање тегови 0 0 1 1 56
Вкупно 9 6 11 26 38

Список на медалисти

уреди
Медал Име/Екипа Игри Спорт Настан
  Сребрен Причард, НорманНорман Причард   Париз 1900  Атлетика Мажи 200м
  Сребрен Причард, НорманНорман Причард   Париз 1900  Атлетика Мажи 200м со пречки
  Златен Национална екипа   Амстердам 1928  Хокеј на трева Мажи
  Златен Национална екипа   Лос Анџелес 1932  Хокеј на трева Мажи
  Златен Национална екипа   Берлин 1936  Хокеј на трева Мажи
  Златен Национална екипа   Лондон 1948  Хокеј на трева Мажи
  Златен Национална екипа   Хелсинки 1952  Хокеј на трева Мажи
  Бронзен Јадав, Кашаба ДадасебКашаба Дадасеб Јадав   Хелсинки 1952  Борење Мажи банта слободен стил
  Златен Национална екипа   Мелбурн 1956  Хокеј на трева Мажи
  Сребрен Национална екипа   Рим 1960  Хокеј на трева Мажи
  Златен Национална екипа   Токио 1964  Хокеј на трева Мажи
  Бронзен Национална екипа   Мексико 1968  Хокеј на трева Мажи
  Бронзен Национална екипа   Минхен 1972  Хокеј на трева Мажи
  Златен Национална екипа   Москва 1980  Хокеј на трева Мажи
  Бронзен Паеш, ЛеандерЛеандер Паеш   Атланта 1996  Тенис Поединечно мажи
  Бронзен Малесвари, КарнамКарнам Малесвари   Сиднеј 2000  Кревање тегови Жени 69 кг
  Сребрен Раторе, Раџавардан СингРаџавардан Синг Раторе   Атина 2004  Стрелаштво Мажи двоцевка
  Златен Биндра, АбинавАбинав Биндра   Пекинг 2008  Стрелаштво Мажи воздушна пушка 10 м
  Бронзен Синг, ВиџендерВиџендер Синг   Пекинг 2008  Боксување Мажи 75 кг
  Бронзен Кумар, СушилСушил Кумар   Пекинг 2008  Борење Мажи слободен стил 66 кг
  Сребрен Виџај Кумар   Лондон 2012  Стрелаштво Мажи брзострелен пиштол 25 м
  Сребрен Кумар, СушилСушил Кумар   Лондон 2012  Борење Мажи слободен стил 66 кг
  Бронзен Саина Невал   Лондон 2012  Бадминтон Жени поединечно
  Бронзен Мари Ком   Лондон 2012   Боксирање Жени категорија мува
  Бронзен Наранг, ГаганГаган Наранг   Лондон 2012  Стрелаштво Мажи воздушна пушка 10 м
  Бронзен Јогешвар Дут   Лондон 2012  Борење Мажи слободен стил 60 кг.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  • „Olympic Medal Winners“. МОК. Посетено на 2007-12-15.
  • „Indian Olympic Association“. International Olympic Committee. Посетено на 2007-12-15.
  • Indian Olympic