Јемен на Олимписките игри

Јемен — има учествувано само на Летните олимписки игри, испраќајќи на секое издание од свето прво учество во 1992 година. Пред обединувањето на Јемен во 1990 година,Јеменските спортисти се натпреварувале на игрите од 1984 година, претставувајќи го Северен Јемен (1984 и 1988) или Јужен Јемен (1988). Јемен се уште нема овоено медал.

Јемен на Олимписките игри

Знаме на Јемен
МОК-код  YEM
НОК Јеменски олимписки комитет
Порталwww.nocyemen.org (арапски) (англиски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
Други поврзани настапи
Јеменска Арапска Република Северен Јемен (19841988)
Јужен Јемен Јужен Јемен (1988)

Јеменскиот олимписки комитет бил основан во 1971 и признат од МОК во 1981 година.

Медали по игриУреди

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Место
  Лос Анџелес 1984 as   Северен Јемен (YAR)
  Сеул 1988 како   Северен Јемен (YAR) и   Јужен Јемен (YMD)
  Барселона 1992 13 0 0 0 0
  Атланта 1996 4 0 0 0 0
  Сиднеј 2000 2 0 0 0 0
  Атина 2004 3 0 0 0 0
  Пекинг 2008 5 0 0 0 0
  Лондон 2012 4 0 0 0 0
  Рио 2016
Вкупно 0 0 0 0

ПоврзаноУреди


НаводиУреди

  • "Digital Library Collection (Official Olympic Reports)". la84.org. LA84 Foundation. Посетено на 19 February 2014.
  • "Yemen Olympic Committee". Olympic.org. International Olympic Committee. Посетено на 19 February 2014.