Шведска на Олимписките игри

учество на шведските атлети на олимписките игри

Шведска за првпат учествувала на Летните олимписки игри во 1896 година кои се одржале во Атина.

Шведска на Олимписките игри

Знаме на Шведска
МОК-код  SWE
НОК Шведски олимписки комитет
мрежно место (шведски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

Финска нема пропуштено ниту едед мундијал на Олимписките игри, освен во 1904 година. На Зимските олимписки игри за првпат учествувала во 1924 година, и од тогаш нема пропуштено ниту еден мундијал.

Заклучно со 2009 година, Шведска има освоено вкупно 593 медали на олимпијадите, од кој 575 на летните и 118 на Зимските олимписки игри.

Во 1912 година година, Шведска била домаќин на Летните олимписки игри, а во 1956 година била содомаќин.

Националниот комитет на Шведска (шведски: Suomen Olympiakomitea) бил основан и признаен во 1913 година од страна на МОК.

Медали

уреди

Медали на ЛОИ

уреди
Медали на ЛОИ  
Место одржавања   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
1896 Атина 0 0 0 0
1900 Париз 0 0 1 1
1904 Сент Луис не учествувала
1908 Лондон 8 6 11 25
1912 Стокхолм 24 24 17 65
1920 Антверпен 19 20 25 64
1924 Париз 4 13 12 29
1928 Амстердам 7 6 12 25
1932 Лос Анџелес 9 5 9 23
1936 Берлин 6 5 9 20
1948 Лондон 16 11 17 44
1952 Хелсинки 12 13 10 35
1956 Мелбурн и Штокхолм 8 5 6 19
1960 Рим 1 2 3 6
1964 Токио 2 2 4 8
1968 Мексико Сити 2 1 1 4
1972 Минхен 4 6 6 16
1976 Монтреал 4 1 0 5
1980 Москва 3 3 6 12
1984 Лос Анџелес 2 11 6 19
1988 Сеул 0 4 7 11
1992 Барселона 1 7 4 12
1996 Атланта 2 4 2 8
2000 Сиднеј 4 5 3 12
2004 Атина 4 2 1 7
2008 Пекинг 0 4 1 5
2012 Лондон
Вкупно* 142 160 173 475

Медали на ЗОИ

уреди
Медали на ЗОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
1924 Шамони 1 1 0 2
1928 Санкт Мориц 2 2 1 5
1932 Лејк Плесид 1 2 0 3
1936. Гармиш-Партенкирхен 2 2 3 7
1948. Санкт Мориц 4 3 3 10
1952 Осло 0 0 4 4
1956. Кортина д'Ампецо 2 4 4 10
1960. Скво Вали 3 2 2 7
1964. Инсбрук 3 3 1 7
1968. Гренобл 3 2 3 8
1972. Сапоро 1 1 2 4
1976. Инсбрук 0 0 2 2
1980. Лејк Плесид 3 0 1 4
1984. Сараево 4 2 2 8
1988. Калгари 4 0 2 6
1992. Албервил 1 0 3 4
1994. Лилехамер 2 1 0 3
1998. Нагано 0 2 1 3
2002. Солт Лејк Сити 0 2 5 7
2006. Торино 7 2 5 14
2010. Ванкувер 5 2 4 11
Вкупно 48 33 48 129

Надворешни врски

уреди
  • „Добитници на олимписки медал“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.
  • „Олимписки комитет на Шведска“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.