Девствените Острови на Олимписките игри

Американски Девствени Острови првпат се натпреварувале на Олимписките игри во 1968 година, и оттогаш имаат сиспратено спортисти да се натпреваруваат на сите последователни Летни олимписки игри со исклучок на оние во 1980 година, кога се придружиле на бојкотот на игрите во Москава. Имаат учествувано и на седум Зимски олимписки игри запшочнувајќи од 1988 година, пропуштајќи ги игрите во 2010 година. Единствениот освоен медал од Девствените острови е сребрениот медал на Питер Холмберг во едрење на игрите во 1988 година.

Девствени Острови на Олимписките игри

Знаме на Американските Девствени Острови
МОК-код  ISV
НОК Олимписки комитет на девствените Острови
Порталwww.virginislandsolympics.com
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади

Националниот олимписки комитет бил создаден во 1967 година и признаен од страна на МОК истата година.

Табели со медали

уреди

Медали на Летните олимписки игри

уреди
Игри Спортисти Златни Сребени Бронзени Вкупно Ранг
  Мексико 1968 1 0 0 0 0 -
  Минхен 1972 1 0 0 0 0 -
  Монтреал 1976 1 0 0 0 0 -
  Москва 1980 „не учествува“
  Лос Анџелес 1984 10 0 0 0 0 -
  Сеул 1988 12 0 1 0 1 36
  Барселона 1992 6 0 0 0 0 -
  Атланта 1996 2 0 0 0 0 -
  Сиднеј 2000 6 0 0 0 0 -
  Атина 2004 7 0 0 0 0 -
  Пекинг 2008 5 0 0 0 0 -
  Лондон 2012 7 0 0 0 0 -
  Рио 2016
Вкупно 0 1 0 1 ?

Медали на Зимските олимписки игри

уреди
Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
  Калгари 1988 2 0 0 0 0 -
  Албертвил 1992 1 0 0 0 0 -
  Лилихамер 1994 8 0 0 0 0 -
  Нагано 1998 7 0 0 0 0 -
  Сплт Лејк Сити 2002 8 0 0 0 0 -
  Торино 2006 1 0 0 0 0 -
  Ванкувер 2010 „не учествува“
  Сочи 2014 1 0 0 0 0 -
Вкупно 0 0 0 0 -

Медали по спорт

уреди
Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
  Едрење 0 1 0 1
Вкупно 0 1 0 1

Медалисти

уреди
Медал Име Игри Спорт Настан
  Сребрен Холмберг, ПитерПитер Холмберг   Сеул 1988   Едрење Фин (едрење)

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди
  • „Results and Medalists“. Olympic.org. International Olympic Committee. Посетено на 24 February 2014.
  • „Virgin Islands Olympic Committee“. Olympic.org. International Olympic Committee. Посетено на 24 February 2014.