Луксембург на Олимписките игри

Предлошка:Луксембург на Олимпијада

Луксембург за првпат како независна држава учествувала на Летните олимписки игри во 1900година, кои се одржале во Париз. Од тогаш, Луксембург има пропуштено три мундијала на Летните олимписки игри, и 4 на Зимските.

Луксембург никогаш не била домаќин на некакви Олимписки игри.

Спортистите на Луксембург имаат освоено 4 медали, заклулучно со 2009 година.

Националниот олимписки комитет на Луксембург бил основан во 1912 година.

Медали уреди

Медали на ЛОИ уреди

Медали на ЛОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
1896 Атина Не учествувала
1900 Париз 0 0 0 0
1904 Сент Луис Не учествувала
1908 Лондон Не учествувала
1912 Штокхолм 0 1 0 1
1920 Антверпен 0 0 0 0
1924 Париз 0 0 0 0
1928 Амстердам 0 0 0 0
1932 Лос Анџелес Не учествувала
1936 Берлин 0 0 0 0
1948 Лондон 0 0 0 0
1952 Хелсинки 1 0 0 1
1956 Мелбурн и Стокхолм 0 0 0 0
1960 Рим 0 0 0 0
1964 Токио 0 0 0 0
1968 Мексико Сити 0 0 0 0
1972 Минхен 0 0 0 0
1976 Монтреал 0 0 0 0
1980 Москва 0 0 0 0
1984 Лос Анџелес 0 0 0 0
1988 Сеул 0 0 0 0
1992 Барселона 0 0 0 0
1996 Атланта 0 0 0 0
2000 Сиднеј 0 0 0 0
2004 Атина 0 0 0 0
2008 Пекинг 0 0 0 0
2012 Лондон
Вкупно 1 1 0 2

Медали на ЗОИ уреди

Медали на ЗОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
1924 Шамони Не учествувала
1928 Санкт Мориц 0 0 0 0
1932 Лејк Плесид Не учествувала
1936. Гармиш-Партенкирхен 0 0 0 0
1948. Санкт Мориц Не учествувала
1952 Осло Не учествувала
1956. Кортина д'Ампецо Не учествувала
1960. Скво Вали Не учествувала
1964. Инсбрук Не учествувала
1968. Гренобл Не учествувала
1972. Сапоро Не учествувала
1976. Инсбрук Не учествувала
1980. Лејк Плесид 0 0 0 0
1984. Сараево Не учествувала
1988. Калгари 0 0 0 0
1992. Албервил 0 2 0 2
1994. Лилехамер 0 0 0 0
1998. Нагано 0 0 0 0
2002. Солт Лејк Сити 0 0 0 0
2006. Торино 0 0 0 0
2010. Ванкувер
Вкупно 0 2 0 2