Пливање на Летните олимписки игри 2016 — 100 м делфин за мажи

Пливачката трка на 100 метри делфин за мажи на Летните олмписки игри 2016 се одржа на 11–12 август 2016 година во Олимпискиот центар за водени спортови во Рио де Жанеиро.[1]

100 метри делфин за мажи
на Летните олимписки игри 2016
ОдржувалиштеОлимписки центар
за водени спортови
Денови11–12 август 2016
Натпреварувачи43 од 32 земји
Побед. време50.39 ОР
Медалисти
Gold medal   Сингапур
Silver medal   САД
Silver medal   ЈАР
Silver medal   Унгарија
«20122020»
Пливање на
Летните олимписки игри 2016

Swimming pictogram.svg
Список на пливачи
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафети краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафети мешано
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Џозеф Скулинг од Сингапур го освоил златниот медал, а сребрениот медал го поделиле Мајкл Фелпс, Чад ле Клос и Ласло Чех кои на целта пристигнале со идентично време. Бронзен медал не бил доделен.

РекордиУреди

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд биле:

Светски рекорд   Мајкл Фелпс (САД) 49.82 Рим, Италија 1 август 2009
Олимписки рекорд   Мајкл Фелпс (САД) 50.58 Пекинг, Кина 16 август 2008 [2]

Следниов рекорд бил поставен за време на натпреварувањето:

Датум Фаза Пливач Држава Време Рекорд
12 август Финале Џозеф Скулинг   Сингапур 50.39 ОР

РезултатиУреди

КвалификацииУреди

Место Група Линија Пливач Држава Време Белешки
1 6 5 Џозеф Скулинг   Сингапур 51.41 Q
2 4 4 Ласло Чех   Унгарија 51.52 Q
3 5 4 Том Шилдс   САД 51.58 Q
4 6 4 Мајкл Фелпс   САД 51.60 Q
5 5 3 Мехди Метела   Франција 51.71 Q
6 4 3 Пјеро Кодија   Италија 51.72 Q
7 5 4 Чад ле Клос   ЈАР 51.75 Q
8 3 5 Џејмс Гај   Велика Британија 51.78 Q
6 3 Ли Жухао   Кина Q
10 4 5 Конрад Черниак   Полска 51.81 Q
5 7 Дејвид Морган   Австралија Q
12 6 1 Грант Ирвин   Австралија 51.84 Q
13 6 2 Александар Садовников   Русија 51.91 Q
14 2 4 Санто Кондорели   Канада 51.99 Q
15 4 6 Евгениј Коптелов   Русија 52.01 Q
16 3 7 Квах Женг Вен   Сингапур 52.08 Q
17 4 7 Жереми Стравиус   Франција 52.10
18 4 1 Стефен Дајблер   Германија 52.14
19 3 8 Луис Мартинез   Гватемала 52.22
20 6 7 Такуро Фуџи   Јапонија 52.36
21 3 4 Хенрике Мартинс   Бразил 52.42
22 5 1 Јоери Верлинден   Холандија 52.48
23 3 2 Љубомир Лемешко   Украина 52.51
24 4 8 Сантјаго Граси   Аргентина 52.56
25 5 2 Матео Риволта   Италија 52.67
26 5 8 Бенс Пулај   Унгарија 52.73
27 3 1 Жанг Кибин   Кина 52.84
28 4 2 Павел Санкович   Белорусија 53.00
29 6 8 Алберт Субиратс   Венецуела 53.23
30 2 5 Рајан Пини   Папуа Нова Гвинеја 53.24
6 6 Евгениј Цуркин   Белорусија
32 3 6 Лонг Јуан Гутијерез   Мексико 53.34
33 5 6 Павел Корженовски   Полска 53.71
34 3 3 Маркос Маседо   Бразил 53.87
35 2 3 Глен Виктор Сутанто   Индонезија 54.25
36 2 6 Абал Кали   Независни учесници 54.63
37 2 8 Ентони Ситрака Ралефи   Мадагаскар 54.72
38 2 1 Ралф Говеја   Замбија 54.84
39 2 2 Алан Гутијерез Кастро   Хондурас 55.20
40 2 7 Рами Анис   Бегалски учесници 56.23
41 1 4 Умар Туре   Мали 57.56
42 1 5 Ханибал Гаскин   Гвајана 58.57
43 1 3 Тхинт Мјат   Мјанмар 1:02.54

ПолуфиналеУреди

Прво полуфиналеУреди

Место Линија Пливач Држава Време Белешки
1 4 Ласло Чех   Унгарија 51.57 Q
2 5 Мајкл Фелпс   САД 51.58 Q
3 2 Конрад Черниак   Полска 51.80
4 3 Пјеро Кодија   Италија 51.82
5 1 Санто Кондорели   Канада 51.83
6 7 Грант Ирвин   Австралија 51.87
7 6 Џејмс Гај   Велика Британија 52.10
8 8 Квах Женг Вен   Сингапур 52.26

Второ полуфиналеУреди

Место Линија Пливач Држава Време Белешки
1 4 Џозеф Скулинг   Сингапур 50.83 Q, АЗ
2 6 Чад ле Клос   ЈАР 51.43 Q
3 2 Ли Жухао   Кина 51.51 Q
4 5 Том Шилдс   САД 51.61 Q
5 1 Александар Садовников   Русија 51.71 Q
6 3 Мехди Метела   Франција 51.73 Q
7 7 Дејвид Морган   Австралија 51.75
8 8 Евгениј Коптелов   Русија 52.50

ФиналеУреди

Место Линија Пливач Држава Време Белешки
  4 Скулинг, ЏозефЏозеф Скулинг   Сингапур 50.39 ОР, АЗ
  2 Фелпс, МајклМајкл Фелпс   САД 51.14
5 ле Клос, ЧадЧад ле Клос   ЈАР
6 Чех, ЛаслоЛасло Чех   Унгарија
5 3 Ли Жухао   Кина 51.26
6 8 Метела, МехдиМехди Метела   Франција 51.58
7 7 Шилдс, ТомТом Шилдс   САД 51.73
8 1 Садовников, АлександарАлександар Садовников   Русија 51.84

НаводиУреди

  1. „Men's 200m Butterfly“. Rio 2016 Organisation. Посетено на 8 August 2016.
  2. „Swimming – 100m butterfly – Progression“. Official website of the Olympic Movement. Посетено на 7 September 2008.