Канада на Олимписките игри

Канада првпат настапила на Олимписките игри во 1900 година и оттогаш учествувала на сите натпреварувања освен на Летните олимписки игри во 1980 година кога истите ги бојкотирале.

Канада на Олимписките игри

Застава Канаде
МОК-код  CAN
НОК Олимписки комитет на Канада
COC-врска
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
Зимски олимпијади
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976  • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014

Канада за првпат на Зимските олимписките игри настапила во 1924 година и оттогаш нема пропуштено ниту едно натпреварување. Спортистите на Олимписките игри имаат освоено вкупно 448 медали.

Домаќин уреди

Канада како домаќин на Олимписките игри била трипати. Националниот олимписки комитет на Канада (-{Canadian Olympic Committee}-) бил основан во 1904 година и признаен во 1907 година.

Игри Град домаќин Датум Бр. држава
учесници
Бр. учесници Бр. спортови
Летни олимписки игри 1976 Монтреал 17 јули1 август 92 6028 198
Зимски олимписки игри 1988 Калгари 1328 февруари 57 1423 46
Зимски олимписки игри 2010 Ванкувер 1228 февруари 83 2629 86

ЛОИ уреди

Освоени медали на ЛОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
Атина Канада не учествувала
Париз 1 0 1 2
Сент Луис 4 1 1 6
Лондон 3 3 10 16
Стокхолм 3 2 3 8
Антверпен 3 3 3 9
Париз 0 3 1 4
Амстердам 4 4 7 15
Лос Анџелес 2 5 8 15
Берлин 1 3 5 9
Лондон 0 1 2 3
Хелсинки 1 2 0 3
Мелбурн и Стокхолм 2 1 3 6
Рим 0 1 0 1
Токио 1 2 1 4
Мексико Сити 1 3 1 5
Минхен 0 2 3 5
Монтреал 0 5 6 11
Москва Канада не учествувала
Лос Анџелес 10 18 16 44
Сеул 3 2 5 10
Барселона 7 4 7 18
Атланта 3 11 8 22
Сиднеј 3 3 8 14
Атина 3 6 3 12
Пекинг 3 9 6 18
Лондон 1 5 12 18
Вкупно 59 99 121 279

ЗОИ уреди

Освоени медали на ЛОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
Шамони 1 0 0 1
Санкт Мориц 1 0 0 1
Лејк Плесид 1 1 5 7
Гармиш-Партенкирхен 0 1 0 1
Санкт Мориц 2 0 1 3
Осло 1 0 1 2
Кортина д'Ампецо 0 1 2 3
Скво Вали 2 1 1 4
Инсбрук 1 0 2 3
Гренобл 1 1 1 3
Сапоро 0 1 0 1
Инсбрук 1 1 1 3
Лејк Плесид 0 1 1 2
Сараево 2 1 1 4
Калгари 0 2 3 5
Албервил 2 3 2 7
Лилехамер 3 6 4 13
Нагано 6 5 4 15
Солт Лејк Сити 7 3 7 17
Торино 7 10 7 24
Ванкувер 14 7 5 26
Сочи 10 10 5 25
Вкупно 62 55 53 170