Пливање на Летните олимписки игри 2016 — 200 м краул за мажи

Пливачката трка на 200 метри краул за мажи на Летните олмписки игри 2016 се одржа на 7–8 август 2016 година во Олимпискиот центар за водени спортови во Рио де Жанеиро.[1][2]

200 метри краул за мажи
на Летните олимписки игри
ОдржувалиштеОлимписки центар
за водени спортови
Денови7–8 август 2016
Натпреварувачи48 од 36 земји
Побед. време1:44.65
Медалисти
Gold medal   Кина
Silver medal   ЈАР
Bronze medal   САД
«20122020»
Пливање на
Летните олимписки игри 2016

Swimming pictogram.svg
Список на пливачи
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафети краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафети мешано
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

РекордиУреди

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд биле:

Светски рекорд   Пол Бидерман (ГЕР) 1:42.00 Рим, Италија 28 јули 2009
Олимписки рекорд   Мајкл Фелпс (САД) 1:42.96 Пекинг, Кина 12 август 2008 [3]

РезултатиУреди

КвалификацииУреди

Квалификациите започнале во 13:19 часот.

Место Група Линија Натпреварувач Националност Време Белешка
1 5 4 Сун Јанг   Кина 1:45.75 Q
2 4 4 Бидерман, ПолПол Бидерман   Германија 1:45.78 Q
3 5 6 Ле Клос, ЧадЧад Ле Клос   ЈАР 1:45.89 Q
4 6 3 Двајер, КонорКонор Двајер   САД 1:45.95 Q
5 4 5 Хас, ТаунлиТаунли Хас   САД 1:46.13 Q
6 4 Гај, ЏејмсЏејмс Гај   Велика Британија Q
7 6 5 Хагино, КосукеКосуке Хагино   Јапонија 1:46.19 Q
8 5 3 Вершурен, СебастијанСебастијан Вершурен   Холандија 1:46.32 Q
9 5 5 Фрејзер-Холмс, ТомасТомас Фрејзер-Холмс   Австралија 1:46.49 Q
10 6 6 Стјепановиќ, ВелимирВелимир Стјепановиќ   Србија 1:46.64 Q
11 4 6 Стравиус, ЖеремиЖереми Стравиус   Франција 1:46.67 ОТК*
12 4 8 Козма, ДоминикДоминик Козма   Унгарија 1:46.68 Q
13 5 7 Браун, МајлсМајлс Браун   ЈАР 1:46.78 Q
14 2 4 Квинтеро, КристијанКристијан Квинтеро   Венецуела 1:47.02 Q
15 5 1 Мајхжак, КацперКацпер Мајхжак   Полска 1:47.12 Q
16 6 7 Красњух, АлександарАлександар Красњух   Русија 1:47.15 Q
17 4 7 Сурџлус, ГленГлен Сурџлус   Белгија 1:47.19 Q
18 3 6 Аубек, ФеликсФеликс Аубек   Австрија 1:47.24
19 4 3 Ањел, ЈаникЈаник Ањел   Франција 1:47.35
20 3 7 Стенјли, МејтуМејту Стенјли   Нов Зеланд 1:47.37
21 6 8 Коски, МатијасМатијас Коски   Финска 1:47.40
22 3 4 Грабич, ФедерикоФедерико Грабич   Аргентина 1:47.41
23 3 3 Д'Ариго, Андреја МичелАндреја Мичел Д'Ариго   Италија 1:47.46
24 3 8 Ел-Камаш, МарванМарван Ел-Камаш   Египет 1:47.52
25 4 2 де Лука, ЖоаоЖоао де Лука   Бразил 1:47.63
26 3 2 Сим, ВелсонВелсон Сим   Малезија 1:47.67
27 6 1 Дрисенс, ДионДион Дрисенс   Холандија 1:47.76
28 5 8 Филдебрандт, КристофКристоф Филдебрандт   Германија 1:47.81
29 6 2 Парк Тае Ван   Јужна Кореја 1:48.06
30 5 2 Меккеон, ДејвидДејвид Меккеон   Австралија 1:48.38
31 1 4 Баклах, ХадерХадер Баклах   Јордан 1:48.42
32 2 6 Шанг Кејуан   Кина 1:48.46
33 2 5 Белоти, МаркоМарко Белоти   Италија 1:48.71
34 1 3 Санцов, АлексејАлексеј Санцов   Молдавија 1:48.85
35 2 3 Курле, КамеронКамерон Курле   Велика Британија 1:49.08
36 3 1 Лобинцев, НикитаНикита Лобинцев   Русија 1:49.35
37 3 5 Бернек, ПетерПетер Бернек   Унгарија 1:49.73
38 2 2 Хелдеман, АлександреАлександре Хелдеман   Швајцарија 1:49.94
39 1 5 Тавчар, АнжеАнже Тавчар   Словенија 1:49.96
40 2 1 Кристијансен, ХенрикХенрик Кристијансен   Норвешка 1:50.09
41 2 7 Хоанг Куи Фиок   Виетнам 1:50.39
2 8 Матлути, АхмедАхмед Матлути   Тунис
43 1 6 Акоста, МарлоМарло Акоста   Ел Салвадор 1:51.46
44 1 7 Маскол-Гомес, НоаНоа Маскол-Гомес   Антигва и Барбуда 1:53.16
45 1 2 Шреудерс, МикелМикел Шреудерс   Аруба 1:55.10
46 1 1 Шустер, БрандонБрандон Шустер   Самоа 1:57.72
47 1 8 Гебрел, АхмедАхмед Гебрел   Палестина 1:59.71
4 1 Оливеира, НиколасНиколас Оливеира   Бразил НПЛ

* Се квалификувал, но се откажал од полуфиналето за да се фокусира на штафетната трка на 4 × 100 метри краул.[4]

ПолуфиналеУреди

Прво полуфиналеУреди

Место Линија Натпреварувач Националност Време Белешки
1 5 Конор Двајер   САД 1:45.55 Q
2 4 Пол Бидерман   Германија 1:45.69 Q
3 3 Џејмс Гај   Велика Британија 1:46.23 Q
4 1 Кацпер Мајхжак   Полска 1:46.30
5 6 Себастијан Вершурен   Холандија 1:46.34
6 7 Мајлс Браун   ЈАР 1:46.57
7 2 Велимир Стјепановиќ   Србија 1:47.28
8 8 Глен Сурџлус   Белгија 1:47.36

Второ полуфиналеУреди

Место Линија Натпреварувач Националност Време Белешки
1 4 Сун Јанг   Кина 1:44.63 Q
2 6 Косуке Хагино   Јапонија 1:45.45 Q
3 8 Александар Красњух   Русија 1:45.69 Q
4 3 Таунли Хас   САД 1:45.92 Q
5 5 Чад ле Клос   ЈАР 1:45.94 Q
6 2 Томас Фрејзер-Холмс   Австралија 1:46.24
7 7 Доминик Козма   Унгарија 1:47.53
8 1 Кристијан Квинтеро   Венецуела 1:48.00

ФиналеУреди

Место Линија Натпреварувач Националност Време Белешки
  4 Сун Јанг   Кина 1:44.65
  1 Чад ле Клос   ЈАР 1:45.20 АФР
  3 Конор Двајер   САД 1:45.23
4 8 Џејмс Гај   Велика Британија 1:45.49
5 7 Таунли Хас   САД 1:45.58
6 6 Пол Бидерман   Германија 1:45.84
7 5 Косуке Хагино   Јапонија 1:45.90
8 2 Александар Красњух   Русија 1:45.91

НаводиУреди

  1. „Day 2 Schedule: TV Listings“. NBC Olympics. Посетено на 6 July 2016.
  2. „Day 3 Schedule: TV Listings“. NBC Olympics. Посетено на 6 July 2016.
  3. Џејсон Сталман (11 Aug 2008). „Phelps wins third gold“. The New York Times. Посетено на 7 Sep 2008.
  4. „Jeux Olympiques : Jérémy Stravius fait l'impasse sur les demi-finales du 200m“. L'Equipe. Éditions Philippe Amaury. 7 August 2016. Посетено на 7 August 2016.