Ирак на Олимписките игри

Ирак — првпат учествува на Олимписките игри во 1948 година. Ирачаните не учествувале на игрите во 1952 година и ги бојкотирале игрите во 1956 година поради Суецката криза. По ова отсуство, Ирак се враќа на игрите и освојува бронзен медал на игрите во Рим 1960 година. Тие учествувале и на наредните три игри но повторно не се појавиле на игрите во 1972 и 1976 година за да ги бојкотираат апартхејдот во ЈАР. Придружувајќи се на бојкотот од 1976 година, Ирак бил втората неафричка земја која учествувала во бојкотот (другата била Гвајана). Уште на игрите во 1980 година, Ирак се појавиле на сите игри и покрај Ирачките војни. На 9 април 2003 година зградата на Националниот олимписки комитет на Ирак во Бгдад бил уништен, ограбен и запален. Ирачката олимписка програма се обновила навреме за да учествува на игрите во Атина 2004 година, при што замалку ирачката фудбалска репрезентација не го освоила бронзениот медал, биле поразени од Италија при борбата за третото место. Ирак се нема натпреварувано на Зимските олимписки игри.

Ирак на Олимписките игри

Знаме на Ирак
МОК-код  IRQ
НОК Национален олимписки комитет на Ирак
Порталwww.iraqiolympic.org (арапски)
Олимписка историја
Летни олимпијади

Ирак има освоено еден медал од сите учества во дисциплината кревање тегови.

Претставувани се од Националниот олимписки комитет на Ирак од самиот почеток.

Список на медалисти уреди

Медали Име Игри Спорт Настан
  Бронзен Абдул Вахид Азиз   Рим 1960   Кревање тегови Мажи лесна категорија

Summary уреди

Игри Атлетичари Атлетичари по спорт[1]
                           
  Лондон 1948 12 - 2 10 - - - - - - - - - - -
  Хелсинки 1952 Не учествува
  Мелбурн 1956
  Рим 1960 21 - 11 - 2 2 - - - - - - - 5 1
  Токио 1964 13 - 4 - 2 - - - - - - - - 7 -
  Мексико 1968 3 - - - - 1 - - - - - - - 1 1
  Минхен 1972 Не учествува
  Монтреал 1976
  Москва 1980 43 - 6 - 7 - 16 - - - - - - 5 9
  Лос Анџелес 1984 23 - - - 3 - 15 - - - - - - 2 3
  Сеул 1988 27 - 2 - 3 - 16 - - - - 1 - - 5
  Барселона 1992 8 - - - 2 - - - - 1 - - - 5 -
  Атланта 1996 3 - 1 - - 1 - - - 1 - - - 1 -
  Сиденеј 2000 4 - 2 - - 1 - - - - 1 - - - -
  Атина 2004 24 - 2 - 1 - 17 1 - - 1 - 1 1 -
  Пекинг 2008 4 - 2 - - - - - 2 - - - - - -
  Лондон 2012 8 1 2 1 1 1 1 1
  Рио 2016

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Iraq“. Sports Reference LLC. Архивирано од изворникот на 2011-10-05. Посетено на 15 July 2012.