Пливање на Летните олимписки игри 2016 — 400 м мешано за жени

Пливачката трка на 400 метри мешано за жени на Летните олмписки игри 2016 се одржа на 6 август 2016 година во Олимписки центар за водени спортови во Рио де Жанеиро.[1]

400 метри мешано за жени
на Летните олимписки игри
ОдржувалиштеОлимписки центар
за водени спортови
Денови6 август 2016
Натпреварувачи33 од 23 земји
Побед. време4:26.36 СР
Медалисти
Gold medal   Унгарија
Silver medal   САД
Bronze medal   Шпанија
«20122020»
Пливање на
Летните олимписки игри 2016

Swimming pictogram.svg
Список на пливачи
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафети краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафети мешано
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Златото го освои Катинка Хосу од Унгарија, поставувајќи нов светски и олимписки рекорд.[2] Зад неа завршија Маја Дирадо од САД и Миреја Белмонте од Шпанија.

РекордиУреди

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд биле:

Светски рекорд   Је Шивен (КИН) 4:28.43 Лондон, Обединето Кралство 28 јули 2012
Олимписки рекорд   Је Шивен (КИН) 4:28.43 Лондон, Обединето Кралство 28 јули 2012

Следниов рекорд беше поставен за време на натпреварувањето:

Датум Фаза Натпреварувач Националност Време Рекорд
6 август Финале Катинка Хосу   Унгарија 4:26.36 СР

РезултатиУреди

КвалификацииУреди

Место Група Линија Натпреварувач Националност Време Белешка
1 5 4 Катинка Хосу   Унгарија 4:28.58 Q
2 5 3 Миреја Белмонте   Шпанија 4:32.75 Q
3 4 4 Маја Дирадо   САД 4:33.50 Q
4 5 5 Хана Мајли   Велика Британија 4:33.74 Q
5 4 3 Ејми Вилмот   Велика Британија 4:34.08 Q
6 5 2 Елизабет Бејзел   САД 4:34.38 Q
7 5 7 Сакико Шимицу   Јапонија 4:34.66 Q
8 4 5 Емили Оверхолт   Канада 4:36.54 Q
9 3 2 Нгујен Ти Ањ Виен   Виетнам 4:36.85
10 4 6 Михо Такахаши   Јапонија 4:37.33
4 8 Керин Мекмастер   Австралија
12 3 4 Сиднеј Пикрем   Канада 4:38.06
13 5 8 Жужана Јакабош   Унгарија 4:38.52
14 4 2 Барбора Завадова   Чешка 4:38.53
15 3 5 Жоана Марањао   Бразил 4:38.88
16 5 6 Блер Еванс   Австралија 4:38.91
17 2 7 Матеа Самарџиќ   Хрватска 4:39.41
18 3 8 Викторија Зејнеп Ѓунеш   Турција 4:41.79
19 3 7 Марија Виљаш Видал   Шпанија 4:42.52
20 2 2 Ања Цревар   Србија 4:43.19
21 3 6 Франциска Хентке   Германија 4:43.32
22 5 1 Лара Гранжон   Франција 4:43.98
23 3 1 Фантин Лесафр   Франција 4:44.47
24 1 5 Мартина ван Беркел   Швајцарија 4:45.12
25 1 3 Тања Кулиаинен   Финска 4:45.33
26 3 3 Луиза Тромбети   Италија 4:45.52
27 4 7 Је Шивен   Кина 4:45.86
28 2 3 Викторија Каминскаја   Португалија 4:46.03
29 1 4 Јердис Стајнегер   Австрија 4:47.84
30 2 4 Сара Францеши   Италија 4:48.48
31 2 6 Вирџинија Бардач   Аргентина 4:49.69
32 4 1 Жоу Мин   Кина 4:50.38
33 2 5 Ранохон Аманова   Узбекистан 4:52.15

ФиналеУреди

Место Линија Натпреварувач Националност Време Белешка
  4 Катинка Хосу   Унгарија 4:26.36 СР
  3 Маја Дирадо   САД 4:31.15
  5 Миреја Белмонте   Шпанија 4:32.39
4 6 Хана Мајли   Велика Британија 4:32.54
5 8 Емили Оверхолт   Канада 4:34.70
6 7 Елизабет Бејзел   САД 4:34.98
7 2 Ејми Вилмот   Велика Британија 4:35.04
8 1 Сакико Шимицу   Јапонија 4:38.06

НаводиУреди

  1. „Day 1 Schedule: TV Listings“. NBC Olympics. Посетено на 29 July 2016.
  2. Катинка Хосу освои злато и постави нов светски рекорд на 400 метри мешано mkd.mk; 7 август 2016