Шпанија на Олимписките игри

Шпанија за првпат учествувала на Летните олимписки игри во 1900 година, кои се одржале во Париз. Од тогаш, Шпанија ги пропуштила мундијалите во 1904, 1908, 1912 и 1936 година.

Шпанија на Олимписките игри

Знаме на Шпанија
МОК-код  ESP
НОК Шпански олимписки комитет
официјално мрежно место (шпански)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

На Зимските олимписки игри Шпанија за првпат учествувала во 1936 година и од тогаш нема пропуштено ниту еден мундијал. Шпанија во 1992 година била домаќин на Летните олимписки игри, а нејзин организатор бил градот Барселона.

Заклучно со 2009 година, Шпанија има освоено вкупно 115 медали на Олимписките игри, од кои 113 на летните а 2 на Зимските олимписки игри.

Националниот олимписки комитет на Шпанија (шпански: Comité Olímpico Español) бил основан во 1924 година, а од страна на МОК и истата година признаен.

Медаи

уреди

Медали на ЛОИ

уреди
Медали на ЛОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
1896 Атина не учествувала
1900 Париз 1 0 0 1
1904 Сент Луис не учествувала
1908 Лондон не учествувала
1912 Штокхолм не учествувала
1920 Антверпен 0 2 0 2
1924 Париз 0 0 0 0
1928 Амстердам 1 0 0 1
1932 Лос Анџелес 0 0 1 1
1936 Берлин не учествувала
1948 Лондон 0 1 0 1
1952 Хелсинки 0 1 0 1
1956 Мелбурн и Стокхолм 0 0 0 0
1960 Рим 0 0 1 1
1964 Токио 0 0 0 0
1968 Мексико Сити 0 0 0 0
1972 Минхен 0 0 1 1
1976 Монтреал 0 2 0 2
1980 Москва 1 3 2 6
1984 Лос Анџелес 1 2 2 5
1988 Сеул 1 1 2 4
1992 Барселона 13 7 2 22
1996 Атланта 5 6 6 17
2000 Сиднеј 3 3 5 11
2004 Атина 3 11 5 19
2008 Пекинг 5 10 3 18
2012 Лондон
Вкупно 34 49 30 113

Медали на ЗОИ

уреди
Медали на ЗОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
1924 Шамони Не учествувала
1928 Санкт Мориц Не учествувала
1932 Лејк Плесид Не учествувала
1936. Гармиш-Партенкирхен 0 0 0 0
1948. Санкт Мориц 0 0 0 0
1952 Осло 0 0 0 0
1956. Кортина д'Ампецо 0 0 0 0
1960. Скво Вали 0 0 0 0
1964. Инсбрук 0 0 0 0
1968. Гренобл 0 0 0 0
1972. Сапоро 1 0 0 1
1976. Инсбрук 0 0 0 0
1980. Лејк Плесид 0 0 0 0
1984. Сараево 0 0 0 0
1988. Калгари 0 0 0 0
1992. Албервил 0 0 1 1
1994. Лилехамер 0 0 0 0
1998. Нагано 0 0 0 0
2002. Солт Лејк Сити 0 0 0 0
2006. Торино 0 0 0 0
2010. Ванкувер 0 0 0 0
Вкупно 1 0 1 2

Надворешни врски

уреди
  • „Добитници на олимписки медал“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.
  • „Олимписки комитет на Шпанија“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.