Пливање на Летните олимписки игри 2016 — 400 м краул за жени

Пливачката трка на 400 метри краул за жени на Летните олмписки игри 2016 се одржа на 7 август 2016 година во Олимпискиот центар за водени спортови во Рио де Жанеиро.[1]

400 метри краул за жени
на Летните олимписки игри
ОдржувалиштеОлимписки центар
за водени спортови
Денови7 август 2016
Натпреварувачи32 од 26 земји
Побед. време3:56.46
Медалисти
Gold medal   САД
Silver medal   Велика Британија
Bronze medal   САД
«20122020»
Пливање на
Летните олимписки игри 2016

Swimming pictogram.svg
Список на пливачи
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафети краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафети мешано
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Златото го освои Кејти Ледецки од САД, поставувајќи нов светски и олимписки рекорд.

РекордиУреди

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд биле:

Светски рекорд   Кејти Ледецки (САД) 3:58.37 Голд Коуст, Австралија 23 август 2014
Олимписки рекорд   Камил Муфа (ФРА) 4:01.45 Лондон, Обединето Кралство 29 јули 2012 [2]

Следниве рекорди беа поставени за време на натпреварувањето:

Датум Фаза Натпреварувач Држава Време Рекорд
7 август Група 4 Кејти Ледецки   САД 3:58.71 ОР
7 август Финале Кејти Ледецки   САД 3:56.46 СР

РезултатиУреди

КвалификацииУреди

Квалификациите започнале во 14:28 часот.[3]

Место Група Линија Натпреварувач Националност Време Белешки
1 4 4 Кејти Ледецки     САД   3:58.71 Q, ОР
2 3 3 Џазмин Карлин     Велика Британија   4:02.83 Q
3 3 4 Леа Смит     САД   4:03.39 Q
4 4 6 Корали Балми     Франција   4:03.40 Q
5 3 6 Британи Маклин     Канада   4:03.43 Q, НР
6 3 5 Џесика Ешвуд     Австралија   4:03.58 Q
7 4 3 Богларка Капаш     Унгарија   4:04.11 Q
8 4 1 Тамсин Кук     Австралија   4:04.36 Q
9 2 5 Жанг Јухан     Кина   4:06.30
10 2 4 Сара Келер     Германија   4:06.55
11 2 3 Лоте Фрис     Данска   4:07.13
12 1 4 Чихиро Игараши     Јапонија   4:07.52
13 1 3 Џоана Еванс     Бахами   4:07.60 НР
14 4 2 Лорен Бојл     Нов Зеланд   4:07.90
15 3 2 Миреја Белмонте Гарсија     Шпанија   4:08.12
16 2 6 Андреина Пинто     Венецуела   4:08.34
17 3 8 Меланија Коста Шмид     Шпанија   4:08.96
18 4 8 Ања Клинар     Словенија   4:09.07
19 4 5 Шарон ван Рувендал     Холандија   4:11.44
20 2 8 Арина Опјонишева     Русија   4:11.83
21 2 2 Ајна Кешели     Унгарија   4:12.40
22 3 1 Аличе Мицау     Италија   4:14.20
23 1 6 Катарина Симоновиќ     Србија  4:15.57
24 1 2 Кристел Кебрич     Чиле   4:16.07
25 2 7 Емили Оверхолт     Канада   4:16.24
26 2 1 Нгујен Ти Ањ Виен     Виетнам   4:16.32
27 4 7 Дилета Карли     Италија   4:17.15
28 3 7 Као Јуе     Кина   4:19.57
29 1 5 Валери Груест     Гватемала   4:19.58
30 1 7 Лани Кабрера     Барбадос   4:28.95
31 1 8 Габријела Дуи     Либан   4:31.21
32 1 1 Ребека Квинтерос     Ел Салвадор   4:52.11

ФиналеУреди

Место Линија Натпреварувач Националност Време Белешки
  4 Кејти Ледецки   САД 3:56.46 СР
  5 Џазмин Карлин   Велика Британија 4:01.23
  3 Леа Смит   САД 4:01.92
4 1 Богларка Капаш   Унгарија 4:02.37 НР
5 2 Британи Маклин   Канада 4:04.69
6 8 Тамсин Кук   Австралија 4:05.30
7 7 Џесика Ешвуд   Австралија 4:05.68
8 6 Корали Балми   Франција 4:06.98

НаводиУреди

  1. „Day 2 Schedule: TV Listings“. NBC Olympics. Посетено на 6 July 2016.
  2. „Women's 400m Freestyle“. BBC Sport. Посетено на 6 July 2016.
  3. „Women's 400m Freestyle Heats Results:“ (PDF). Rio 2016. Посетено на 7 August 2016.