Велика Британија на Олимписките игри

Обединетото Кралство за првпат учествувала на Летните олимписки игри во 1896 година кои се одржале во Атина. Од тогаш, Обединетото Кралство нема пропуштено ниту еден мундијал, и на секој мундијал има освојувано медал.

Велика Британија на Олимписките игри

Знаме на Обединетото Кралство
МОК-код  GBR
НОК Британска олимписка асоцијација
официјално мрежно место
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

На Зимските олимписки игри, за првпат настапила во 1926 година, кои се одржале во Шамони.

Државата на двапати била организатор односно домаќин на ова натпреварување и тоа:

Исто така, во Лондон ќе се одржат и Летните олимписки игри во 2012 година.

Олимписките спортисти на сите досегашни натпреварувања, заклучно со 2009 година освоиле вкупно 736 медали, од кој 715 на летните и 21 на Зимските олимписки игри.

Олимпискиот комитет на Обединетото Кралство (англиски: British Olympic Association) бил основан во 1905 година од страна на МОК.

Медали уреди

Медали на ЛОИ уреди

Медали на ЛОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
1896 Атина 2 3 2 7
1900 Париз 15 6 9 30
1904 Сент Луис 1 1 0 2
1908 Лондон 56 51 39 146
1912 Штокхолм 10 15 16 41
1920 Антверпен 15 15 13 43
1924 Париз 9 13 12 34
1928 Амстердам 3 10 7 20
1932 Лос Анђелес 4 7 5 16
1936 Берлин 4 7 3 14
1948 Лондон 3 14 6 23
1952 Хелсинки 1 2 8 11
1956 Мелбурн и Штокхолм 6 7 11 24
1960 Рим 2 6 12 20
1964 Токио 4 12 2 18
1968 Мексико Сити 5 5 3 13
1972 Минхен 4 5 9 18
1976 Монтреал 3 5 5 13
1980 Москва 5 7 9 21
1984 Лос Анџелес 5 11 21 37
1988 Сеул 5 10 9 24
1992 Барселона 5 3 12 20
1996 Атланта 1 8 6 15
2000 Сиднеј 11 10 7 28
2004 Атина 9 9 12 30
2008 Пекинг 19 13 15 47
2012 Лондон
Вкупно 207 255 253 715

Медали на ЗОИ уреди

Медали на ЗОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
1924 Шамони 1 1 2 4
1928 Санкт Мориц 0 0 1 1
1932 Лејк Плесид 0 0 0 0
1936. Гармиш-Партенкирхен 1 1 1 3
1948. Санкт Мориц 0 0 2 2
1952 Осло 1 0 0 1
1956. Кортина д'Ампецо 0 0 0 0
1960. Скво Вали 0 0 0 0
1964. Инсбрук 1 0 0 1
1968. Гренобл 0 0 0 0
1972. Сапоро 0 0 0 0
1976. Инсбрук 1 0 0 1
1980. Лејк Плесид 1 0 0 1
1984. Сараево 1 0 0 1
1988. Калгари 0 0 0 0
1992. Албервил 0 0 0 0
1994. Лилехамер 0 0 2 2
1998. Нагано 0 0 1 1
2002. Солт Лејк Сити 1 0 1 2
2006. Торино 0 1 0 1
2010. Ванкувер 1 0 0 1
Вкупно 9 3 10 22

Надворешни врски уреди

  • Office for National Statistics (2000), Britain 2001: The Official Handbook of the United Kingdom, London: Stationery Office Books, ISBN 978-0116212788
  • „Освајачи олимпијских медаља“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.
  • „Олимписки комитет на Обединетото Кралство“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.