Мароко на Олимписките игри

Мароко првпат учествувала на Олимписките игри во 1960 година и оттогаш испраќала спортисти на сите Летни олимписки игри, освен кога ги бојкотирале Игрите во 1980г.. Мароко исто така ги бојкотирала Игрите од 1976 г., повлекувајќи се откако испратиле делегација. Со тоа, Мароко се приклучила на бојкотот на Игрите од 1980 г. на повеќето африкански земји.[1] Само еден марокански репрезентативец имал време да настапи пред повлекувањето на државата: Абдерахим Наџим настапил во категоријата мува во бокс и го изгубил првиот и единствен меч.

Мароко на Олимписките игри

Знаме на Мароко
МОК-код  MAR
НОК Марокански олимписки комитет
арапски: اللجنة الأولمبية الوطنية المغربية
Порталwww.marocolympique.org (француски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади

Марокот исто така учествувала шест пати на Зимските олимписки игри од 1968 година.

Мароканските спортисти имаат освоено вкупно дваесет и два медали, осумнаесет во атлетика и три во бокс. Хихам ел-Геруџ, два златни медали и еден сребрен медал, и Саид Ауита, со еден златен и сребрен медал, се двајцата двократни медалисти на Мароко.

Националниот олимписки комитет за Мароко во 1959 година.

Табели на медали уреди

Медали уреди

Игри Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Рим 1960 0 1 0 1
Токио 1964 0 0 0 0
Мексико 1968 0 0 0 0
Минхен 1972 0 0 0 0
Монтреал 1976 0 0 0 0
Москва 1980 не учествувала
Лос Анџелес 1984 2 0 0 2
Сеул 1988 1 0 2 3
Летни олимписки игри 1992 1 1 1 3
Атланта 1996 0 0 2 2
Сиднеј 2000 0 1 4 5
Атина 2004 2 1 0 3
Пекинг 2008 0 1 1 2
Лондон 2012 0 0 1 1
Вкупно 6 5 11 22

Медали по спорт уреди

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Атлетика 6 5 8 19
Бокс 0 0 3 3
Вкупно 6 5 11 22

Наводи уреди

  • „Освојувачи на медали“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 15 декември 2007.
  • „Comité Olympique Marocain“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 13 јуни 2011.