Мјанмар на Олимписките игри

Мјанмар, првично се натпреварувала под името Бурма, првпат учествувала на Олимписките игри во 1948 година, и има учествувано со спортисти на сите последователни Летни олимписки игри оттогаш, со исклучок на оние од 1976 година. Никогаш не се натпреварувала на Зимските олимписки игри. Од игрите во 1992 година, настапува под името Мјанмар.

Мјанмар на Олимписките игри

Знаме на Мјанмар
МОК-код  MYA
НОК Мјанмарски олимписки комитет
Порталwww.myasoc.org Неважечки јазичен код.
Олимписка историја
Летни олимпијади

*Како Бурма

Од 2012 година, ниту еден спорист нема освоено медал.[1][2]

Националниот олимписки комитет на Мјанмар бил основан во 1947 година и признаен од страна на МОК истата година.[3]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. http://www.buzzfeed.com/mikemehalick/the-10-most-populated-countries-to-never-win-an-ol
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2013-06-03. Посетено на 2015-11-08.
  3. „Myanmar Olympic Committee“. International Olympic Committee. Посетено на 2011-08-08.