Пливање на Летните олимписки игри 2016 — 200 м грбно за жени

Пливачката трка на 200 метри грбно за жени на Летните олмписки игри 2016 се одржа на 11-12 август 2016 година во Олимпискиот центар за водени спортови во Рио де Жанеиро.[1]

200 метри грбно за жени
на Летните олимписки игри 2016
ОдржувалиштеОлимписки центар
за водени спортови
Денови11–12 август 2016
Натпреварувачи28 од 20 земји
Побед. време2:05.99
Медалисти
Gold medal   САД
Silver medal   Унгарија
Bronze medal   Канада
«20122020»
Пливање на
Летните олимписки игри 2016

Swimming pictogram.svg
Список на пливачи
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафети краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафети мешано
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

РекордиУреди

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд биле:

Светски рекорд   Миси Френклин (САД) 2:04.06 Лондон, Обединето Кралство 3 август 2012
Олимписки рекорд   Миси Френклин (САД) 2:04.06 Лондон, Обединето Кралство 3 август 2012 [2]

РезултатиУреди

КвалификацииУреди

Место Група Линија Натпреварувач Држава Време Белешки
1 3 4 Катинка Хосу   Унгарија 2:06.09 Q, НР
2 3 3 Хилари Калдвел   Канада 2:07.40 Q
3 3 5 Маја Дирадо   САД 2:08.60 Q
4 2 6 Лиза Граф   Германија 2:08.67 Q
4 5 Белинда Хокинг   Австралија Q
6 3 7 Лиу Јасин   Кина 2:08.84 Q
7 2 3 Доминик Бушар   Канада 2:08.87 Q
8 4 3 Дарина Зевина   Украина 2:08.88 Q
9 3 2 Кирсти Ковентри   Зимбабве 2:08.91 Q
10 4 4 Емили Сибом   Австралија 2:09.00 Q
11 2 4 Миси Френклин   САД 2:09.36 Q
12 4 2 Ејгло Оуск Густавсдоутир   Исланд 2:09.62 Q
13 2 5 Дарија Устинова   Русија 2:09.96 Q
14 3 6 Анастасија Фесикова   Русија 2:10.39 Q
15 2 2 Матеа Самарџиќ   Хрватска 2:10.51 Q
16 4 6 Јени Менсинг   Германија 2:10.68 Q
17 2 7 Маргерита Панциера   Италија 2:10.92
18 4 7 Клаудија Лау   Хонгконг 2:10.94
19 2 1 Дуан да Роча   Шпанија 2:11.17
20 2 8 Алицја Чорз   Полска 2:11.40
21 1 5 Екатерина Аврамова   Турција 2:12.98
22 3 1 Река Ѓерѓи   Унгарија 2:12.99
23 1 4 Симона Баумртова   Чешка 2:13.26
24 1 3 Мартина ван Беркел   Швајцарија 2:13.46
25 4 8 Африка Заморано   Шпанија 2:13.74
26 3 8 Нацуми Сакаи   Јапонија 2:13.99
27 4 1 Чен Џи   Кина 2:14.18
28 1 6 Јеси Јосапутра   Индонезија 2:20.88

ПолуфиналеУреди

Прво полуфиналеУреди

Место Линија Натпреварувач Држава Време Белешки
1 4 Хилари Калдвел   Канада 2:07.17 Q
2 3 Лиу Јасин   Кина 2:07.56 Q
3 7 Ејгло Оуск Густавсдоутир   Исланд 2:08.84 Q, НР
4 6 Дарина Зевина   Украина 2:09.07
5 1 Анастасија Фесикова   Русија 2:09.12
6 2 Емили Сибом   Австралија 2:09.39
7 5 Лиза Граф   Германија 2:09.56
8 8 Јени Менсинг   Германија 2:10.15

Второ полуфиналеУреди

Место Линија Натпреварувач Држава Време Белешки
1 4 Катинка Хосу   Унгарија 2:06.03 Q, НР
2 5 Маја Дирадо   САД 2:07.53 Q
3 3 Белинда Хокинг   Австралија 2:07.83 Q
4 2 Кирсти Ковентри   Зимбабве 2:08.83 Q
5 1 Дарија Устинова   Русија 2:08.84 Q
6 6 Доминик Бушар   Канада 2:09.07
7 7 Миси Френклин   САД 2:09.74
8 8 Матеа Самарџиќ   Хрватска 2:09.83

ФиналеУреди

Место Линија Натпреварувач Држава Време Белешки
  3 Маја Дирадо   САД 2:05.99
  4 Катинка Хосу   Унгарија 2:06.05
  5 Хилари Калдвел   Канада 2:07.54
4 8 Дарија Устинова   Русија 2:07.89
5 2 Белинда Хокинг   Австралија 2:08.02
6 7 Кирсти Ковентри   Зимбабве 2:08.80
7 6 Лиу Јасин   Кина 2:09.03
8 1 Ејгло Оуск Густавсдоутир   Исланд 2:09.44

НаводиУреди

  1. „Day 2 Schedule: TV Listings“. NBC Olympics. Посетено на 6 August 2016.
  2. „Womens 200m Backstroke Results“. www.london2012.com. 3 August 2012. Посетено на 12 September 2012.