Ел Салвадор на Олимписките игри

Ел Салвадор првпат настапил на Олимписките игри во 1968 година и оттогаш учествувале на сите игри освен на Летните олимписки игри во 1976 и Летните олимписки игри во 1980 година кога истите ги бојкотирале.

Ел Салвадор на Олимписките игри

Знаме на Ел Салвадор
МОК-код  ESA
НОК Олимписки комитет на Ел Салвадор
COES-врска (шпански)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020

Ел Салвадор никогаш не настапил на Зимските олимписките игри. Спортистите на Олимписките игри немаат освоено медали.

Националниот олимписки комитет на Ел Салвадор бил основан во 1949 година и бил признаен во 1962 година.

Медали

уреди

Учество и медали на ЛОИ

уреди
Игри Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Ранг
  Мексико Сити 1968 60 0 0 0 0
  Минхен 1972 11 0 0 0 0
  Монтреал 1976 Не учествувале
  Москва 1980
  Лос Анџелес 1984 10 0 0 0 0
  Сеул 1988 6 0 0 0 0
  Барселона 1992 4 0 0 0 0
  Атланта 1996 8 0 0 0 0
  Сиднеј 2000 8 0 0 0 0
  Атина 2004 7 0 0 0 0
  Пекинг 2008 11 0 0 0 0
  Лондон 2012 10 0 0 0 0
  Рио де Жанеиро 2016 7 0 0 0 0
  Токио 2020 5 0 0 0 0
  Париз 2024 Иден настан
  Лос Анџелес 2028
  Бризбејн 2032
Вкупно 0 0 0 0

Надворешни врски

уреди
  • „Ел Салвадор“. International Olympic Committee.
  • „Ел Салвадор“. Olympedia.com.