Брегот на Слоновата Коска на Олимписките игри

Брегот на Слоновата Коска учествувал на сите летни олимпијади од 1964 г. до денес освен бојкотираната олимпијада во 1980 г. во Москва. Земјата досега има освоено само еден медал: Габриел Тијако, кој го освоил сребрениот медал во трчање во дисциплината 400 метри во машка конкуренција на олимпијадата во 1984 г. Брегот на Слоновата Коска нема учествувано на ниедна зимска олимпијада.

Брег на Слоновата Коска на Олимписките игри

Знаме на Брегот на Слоновата Коска
МОК-код  CIV
НОК Национален олимписки комитет на Брегот на Слоновата Коска
Олимписка историја
Летни олимпијади

Освоени медалиУреди

Летни олимпијадиУреди

Олимпијада Учесници Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Токио 1964 9 0 0 0 0
Мексико 1968 10 0 0 0 0
Минхен 1972 15 0 0 0 0
Монтреал 1976 8 0 0 0 0
Москва 1980 не учествувала
Лос Анџелес 1984 15 0 1 0 1 33
Сеул 1988 28 0 0 0 0
Барселона 1992 13 0 0 0 0
Атланта 1996 11 0 0 0 0
Сиднеј 2000 14 0 0 0 0
Атина 2004 5 0 0 0 0
Пекинг 2008 22 0 0 0 0
Лондон 2012 10 0 0 0 0
Вкупно 0 1 0 1 120

Список на медалистиУреди

Медал Учесник Олимпијада Спорт Дисциплина
  Сребрен Тијако, ГабриелГабриел Тијако   Лос Анџелес 1984   Атлетика 400 м, мажи

Надворешни врскиУреди