Того на Олимписките игри

Того испраќала спортисти на сите Летни олимписки игри одржани од 1972 година освен во 1976 и 1980 година, освојувајќи ги своите први олимписки медали на Летните олимписки игри 2008 кога Бенжамен Букпети го освоил бронзениот медал во категоријата К1 во кајак.[1]

Того на Олимписките игри

Знаме на Того
МОК-код  TOG
НОК Национален олимписки комитет на Того
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади

Того го имал своето деби на Зимските олимписки игри во Сочи во 2014 година, каде испратиле двајца спортисти.[2]

Список на медалистиУреди

Медал Име Игри Спорт Дисциплина
  Бронзен Букпети, БенжаменБенжамен Букпети   Пекинг 2008   Кајакарење Слалом К1

НаводиУреди

  1. Берлин, Питер (12 август 2008). "In a kayak race, the first ever Olympic medal for Togo". International Herald Tribune.
  2. "Togo's Olympian aims to inspire". Associated Press. 13 февруари 2014.