Малави на Олимписките игри

Малави се натпреварувале на осум Летни олимписки игри. Тие никогаш не учествувале на Зимските олимписки игри. Малави исто така ги бојкотирале игрите во 1976 и 1980 година за повторно да се натпреваруваат на игрите во 1984 година.

Малави на Олимписките игри

Знаме на Малави
МОК-код  MAW
НОК Здружение за Олимписки и Комонвелтски игри на Малави
Олимписка историја
Летни олимпијади
Други поврзани настапи
Родезија (1960)

Спортистите на Малави никогаш немаат освоено медал.[1]


НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

  • Malawi. Olympics at Sports-Reference.com