Босна и Херцеговина на Олимписките игри

Босна и Херцеговина за првпат учествувала на Летните олимписки игри во 1992 година кои се одржале во Барселона. Претходно, нејзините репрезентативци биле дел од екипата на СФРЈ. Досега, оваа земја нема освоено медал.

Босна и Херцеговина на Олимписките игри

Знаме на Босна и Херцеговина
МОК-код  BIH
НОК Олимписки комитет на Босна и Херцеговина
официјално мрежно место (босански) (хрватски) (српски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1994 • 1998 • 2002 • 2006
Други поврзани настапи
Југославија (1920–1992 зимски)

Олимпискиот комитет на Босна и Херцеговина (боасански:Олимпијски комитет Босне и Херцеговине) е основан во 1992 година, а во 1993 е примен во МОК.

МедалиУреди

Медали на ЛОИУреди

Учество  
ЛОИ   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
1992. Барселона 0 0 0 0
1996. Атланта 0 0 0 0
2000. Сиднеј 0 0 0 0
2004. Атина 0 0 0 0
2008. Пекинг 0 0 0 0

Медали на ЗОИУреди

Учество  
ЗОИ   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
1994. Лилехамер 0 0 0 0
1998. Нагано 0 0 0 0
2002. Сот Лејк Сити 0 0 0 0
2006. Торино 0 0 0 0
ОИ Злато Сребро Бронза Вкупно
ЛОИ 0 0 0 0
ЗОИ 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди