Јужна Кореја на Олимписките игри

Република Кореја (Јужна Кореја) првпат учествувала на Олимписките игри во 1948 година, и имаат испратено спортисти да се натпреваруваат на сите Летни олимписки игри, со исклучок на оние од 1980 кои биле бојкотирани од нивна страна. South Korea has also participated in every Winter Olympic Games since 1948, except for the 1952 Games.

Јужна Кореја на Олимписките игри

Знаме на Јужна Кореја
МОК-код  KOR
НОК Корејски олимписки комитет
Порталwww.sports.or.kr (корејски) (англиски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади

Првите корејски спортисти кој освоиле медали на Летните олимписки игри 1936 во Берлин, кога Сун Кичунг и Нам Сунгјонг освоиле златен и бронзен медела на маратонот за мажи. Сепак, бидејќи Кореја била под јапонско владение во тој период, и, бидејќи спортистите биле дел од јапонската репрезентација, МОК двата медали ги припишува на Јапонија.

Јужна Кореја го освоила своите први медали како независна држава на своето прво појавување во 1948, и го освоила својот прв златен медеал во 1976 година. Јужнокорејските спортисти имаат освоено вкупно 243 медали на Летните олимписки игри, од кој најголемиот број на златни медали се во стреличарство, и 53 медали наЗимските олимписки игри, при што најголем број се во брзо лизгање на кратеки патеки. Спортистите на оваа држава имаат освоено најмногу медали во овој зимски спорт од кога истиот бил воведен на Олимписката програма во 1992 година.

Националниот олимписки комитет на Кореја е Корејскиот олимписки комитет, кој бил основан во 1946 година а признаен во 1947 година.

Домаќини на игрите

уреди

Република Кореја била или ќе биде домаќин на игрите во две прилики.

Игри Град домаќин Датуми Држави Учесници Настани
Летни олимписки игри 1988 Сеул 17 септември – 2 октомври 160 8.391 263
Зимски олимписки игри 2018 Пјонгчанг 9 – 25 февруари 98

Табели со медали по игри

уреди
*Заокружениите со црвено игри се одржани на домашен терен.

Медали освоени на Летните олимписки игри

уреди
Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
  Лондон 1948 50 0 0 2 2 32
  Хелсинки 1952 19 0 0 2 2 37
  Мелбурн 1956 35 0 1 1 2 29
  Рим 1960 36 0 0 0 0 -
  Токио 1964 154 0 2 1 3 27
  Мексико 1968 54 0 1 1 2 36
  Минхен 1972 42 0 1 0 1 33
  Монтреал 1976 50 1 1 4 6 19
  Москава 1980 „ не учествува“
  Лос Анџелес 1984 175 6 6 7 19 10
  Сеул 1988 401 12 10 11 33 4
  Барселона 1992 226 12 5 12 29 7
  Атланта 1996 300 7 15 5 27 10
  Сиднеј 2000 281 8 10 10 28 12
  Атина 2004 264 9 12 9 30 9
  Пекинг 2008 267 13 10 8 31 7
  Лондон 2012 248 13 8 7 28 5
  Рио 2016
Вкупно 81 82 80 243 16

Медали освоени на Зимските олимписки игри

уреди
Игеи Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
  Сен Мориц 1948 3 0 0 0 0 -
  Осло 1952 „не учествува“
  Кортина д’Ампрезо 1956 4 0 0 0 0 -
  1960 Сква Вали 7 0 0 0 0 -
  Инсбрук 1964 7 0 0 0 0 -
  Гренобл 1968 8 0 0 0 0 -
  Сапоро 1972 5 0 0 0 0
  Инсбрук 1976 3 0 0 0 0 -
  Лејк Пласид 1980 10 0 0 0 0 -
  Сараево 1984 15 0 0 0 0 -
  Калгари 1988 28 0 0 0 0 -
  Албертвил 1992 23 2 1 1 4 10
  Лилихамер 1994 24 4 1 1 6 6
  Нагано 1998 38 3 1 2 6 9
  Солт Лејк Сити 2002 48 2 2 0 4 14
  Торино 2006 41 6 3 2 11 7
  Ванкувер 2010 46 6 6 2 14 5
  Сочи 2014 71 3 3 2 8 13
  Пјонгчанг 2018
Вкупно 26 17 10 53 15

Освоени медали по летни спортови

уреди
   Водечки во тој спорт
Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
  Стреличарство 19 9 6 34
  Џудо 11 14 15 40
  Борење 11 11 13 35
  Теквондо 10 2 2 14
  Бадминтон 6 7 5 18
  Стрелаштво 6 7 1 14
  Боксување 3 7 10 20
  Кревање тегови 3 4 4 11
  Пинг-понг 3 3 12 18
  Мечување 3 2 4 9
  Ракомет 2 4 1 7
  Гимнастика 1 4 4 9
  Пливање 1 3 0 4
  Атлетика 1 1 0 2
  Бејзбол 1 0 1 2
  Хокеј на трева 0 3 0 3
  Кошарка 0 1 0 1
  Футбал 0 0 1 1
  Одбојка 0 0 1 1
Вкупно 81 82 80 243

Освоени медали по зимски спортови

уреди
   Водечки во тој спорт
Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
  кратки патеки 21 12 9 42
  Брзо лизгање 4 4 1 9
  Уметничко лизгање 1 1 0 2
Вкупно 26 17 10 53

Најуспешни олимписки спортисти

уреди
 
Јужнокорејски доброволец на XXIV Олимписки игри.
Спортист Спорт Вид Олимпијада Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Ким Сунунг Стреличарство Летни 1988, 1992, 2000 4 1 1 6
Чун Ли Кунг Брзо лизгање на кратки патеки Зимски 1992, 1994, 1998 4 0 1 5
Јин Јонг У Стрелаштво Летни 2004, 2008, 2012 3 2 0 5
Парк Сунг Хун Стреличарство Летни 2004, 2008 3 1 0 4
Виктор Ан Брзо лизгање на кусо патеки Зимски 2002, 2006 3 0 1 4
Џин Сун Ју Брзо лизгање на кусо патеки Зимски 2006 3 0 0 3
Јун Ми Јин Стреличарство Летни 2000, 2004 3 0 0 3
Ким Ки Хун Брзо лизгање на кусо патеки Зимски 1992, 1994 3 0 0 3

Белешки

уреди

На 11 февруари 2014 година, Ли Санг-хва го освоила златниот медал во брзо лизгање на долги патеки 500 м на игрите во Сочи, као и на претходните олимписки игри во 2010 година. Со ова таа станала третата жена и првата корејка која осоила два медали последователно на 500 м.[1][2]

Учество на настани по спортови

уреди

Летни олимписки игри

уреди
Држава 48 52 56 60 64 68 72 76 84 88 92 96 00 04 08 12
Стреличарство
Атлетика
Бадминтон d e
Бејзбол d d d d d
Кошарка
Куглање d
Боксување
Кајакарење
Велосипедизам
Скокови во вода
Коњички спортови
Мечување
Хокеј на трева
Футбал
Гимнастика
Ракомет
Џудо
Современ пентатлон
Веслање
Едрење
Стрелаштво
Пливање
Синхронизирано пливање
Пинг-понг
Теквондо d d
Тенис d d
Одбојка
Ватерполо
Кревање тегови
Борење
  • d : приказни спортови
  • e : изложбени спортови

Зисмки олимписки игри

уреди
Настан 48 56 60 64 68 72 76 80 84 88 92 94 98 02 06 10
Алпско скијање
Биатлон
Бобсанкање
Крос-кантри скијање
Уметничко скијање
Скијање во слободен стил
Санкање
Брзо лизгање на кратки патеки d
Скелетон
Ски скокови
Сноубординг
Бро лизгање
  • d : приказни спортови

Светски рекорди на Летните олимписки игри во Лондон 2012

уреди
Датум Настан Спортист Навод
27 јули 2012 Стреличарство поединечно мажи Им Донг Хун Постигнал светски рекорд од 699 во квалификациите [3]
27 јули 2012 Стреличарство екипно мажи Им Донг Хун, Ким Буб Мин, О Јин Хик Постигнале светски рекорд од 2087 во квалификациите [4]

Наводи

уреди
  1. James O'Brien (2014-02-11). „Heather Richardson falls short of medal, Lee Sang-hwa wins 500m gold“. NBC News. Архивирано од изворникот на 2014-08-24. Посетено на 2015-11-07.
  2. Yonhap News Agency (2014-02-11). „(Olympics) Speed skater Lee Sang-hwa poised for gold in women's 500 meters“. GlobalPost.
  3. „Im Dong Hyun posts first world record of London 2012 Olympics“. Olympics Metal Tally. UK. 27 July 2012. Посетено на 27 July 2012.
  4. „Im Dong Hyun posts first world record of London 2012 Olympics“. Olympics Metal Tally. UK. 27 July 2012. Посетено на 27 July 2012.

Поврзано

уреди