Белорусија на Олимписките игри

Белорусија за првпат учествувала на Летните олимписки игри во 1952 година кои се одржале во Хелсинки, како дел од Советскиот Сојуз.

Белорусија на Олимписките игри

Знаме на Белорусија
МОК-код  BLR
НОК Белоруски олимписки комитет
официјално мрежно место (руски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
1994 • 1998 • 2002 • 2006
Други поврзани настапи
СССР (1952–1988)
Обединета екипа (1992)

По распадот на Советскиот Сојуз, Белорусија со уште 14 нови држави, се натпреварувала на Зимските олимписки игри во Албервил, Франција, како дел од Здружениот тим (EUN) под олимпиското знаме.

Подоцна, во 1992, заедно со 11 републики, Белорусија учествувала на Летните олимписки игри во Барселона, повторно како дел од Здружениот тим (EUN)..

Како самостојна и независна држава, Белорусија за првпат учествувала на Зимските олимписки игри во 1994 година, кои се одржале во Лилехамер.

Медали

уреди

Медали на ЛОИ

уреди
Учество  
ЛОИ Знаме Учество Мажи. Жени сопрт.   Злато   Сребро   Бронза Вкупно Ранг
1996. Атланта Игор Апстакович 157 91 66 19 1 6 8 15 37
2000. Сиднеј Сергеј Лиштван 139 72 67 20 3 3 11 17 23
2004. Атина Александар Медвед 151 82 69 22 2 6 7 15 26
2008. Пекинг Александар Романков 177 93 84 24 4 4 9 17 16

Медали по спортови на ЛОИ

уреди
Спортови Медали
Злато Сребро Бронза Вкупно
  Атлетика 4 5 8 17
  Велосипедизам 0 0 1 1
  Бокс 0 2 0 2
  Веслање 2 1 4 7
  Гимнастика 0 3 5 8
  Кревање тегови 1 3 4 8
  Кајак и кану 2 0 2 4
  Модерен петобој 0 0 1 1
  Борење 0 3 5 8
  Стрелаштво 0 2 4 6
  Џудо 1 0 1 2
Вкупно 10 19 35 64

Медали на ЗОИ

уреди
Учество  
ЗОИ Знаме Учество Мажи Жени Спорт   Злато   Сребро   Бронза Вкупно Ранг
1994. Лилехамер Игор Железовски 33 21 12 7 0 2 0 2 15
1998. Нагано Александар Попов 59 44 15 9 0 0 2 2 20
2002. Сот Лејк Сити Олег Риженков 64 44 20 9 0 0 1 1 23
2006. Торино Александар Попов 28 14 14 7 0 1 0 1 21

Медали по спортови ЗОИ

уреди
Спортови Медали
Злато Сребро Бронза Вкупно
  Биатлон 0 1 1 2
 Брзо лизгање 0 1 0 1
  Слободно скијање 0 1 2 3
Вкупно 0 3 3 6

Вкупно медали

уреди
ОИ Злато Сребро Бронза Вкупно
ЛОИ 10 19 35 54
ЗОИ 0 3 3 6
Вкупно 10 22 38 70

Занимливости

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди
  • „Освојувачи на олимписки медали“. МОК. Посетено на 2007-12-18.
  • Олимписки комитет на Белорусија
  • Резултати на Белорусија Архивирано на 20 јули 2011 г.