Нов Зеланд на Олимписките игри

Нов Зеланд учествува првпат на Олимписките игри со натпреварувачот Виктор Линдберг, кој се натпреварувал за Озборновиот пливачки клуб на Велика Британија која го освоила медалот во Ватерполо во 1900 година. Официјално Нов Зеланд има испратено натпреварувачи да се натпреваруваат на сите Летни олимписки игри од 1908 година. На првите игри во, 1908 и 1912 година, Нов Зеланд се натпреварувал заедно со Австралија во заедничка екипа позната како Австралазија. Нов Зеланд за првпат испратиле независно своја екипа на игрите во 1920.

Нов Зеланд на Олимписките игри

Знаме на Нов Зеланд
МОК-код  NZL
НОК Новозеландски олимписки комиет
Порталwww.olympic.org.nz
Олимписка историја
Летни олимпијади

*заедно со Австралија како Австралазија

Зимски олимпијади
Новозеландските веслачи на Летните олимписки игри во 1932 година

Учеството на Нов Зеланд на игрите во 1976 било спорно, и довело до бојкот на игрите од страна на африканските земји, кои протестирале поротив апартхејдот на Јужна Африка.

Нов Зеланд исто така има учествувано на повеќето Зимски олимписки игри од 1952 година, неучествувајќи само на игрите во 1956 и 1964 година. На игрите во 1988 година екипата имала и бобсанкачи, прво натпреварување во зимски спорт кој не бил алпско скијање.

Новозеланѓанските спортисти освоиле вкупно 103 медали на Летните олимписки игри. Најуспешни биле во атлетика со вкупно 21 медал од кои 10 златни, па следи веслањето, исто така со вкупно 21 медал од кои 9 биле златни медали. Нов Зеланд има освоено само еден медал на Зимските олимписки игри, сребремниот медал на Анелис Кобергер во 1992 година и воедно бил еднствениот медал кој бил освоен од која било држава учесник од јужната полутопка.

Освоените 100 медеали од страна на Нов Зеланд го сместува Нов Зеланд на 32 место и на 27 место поред видот на медали.

НАционален олимписки комитет уреди

Новозеландскиот олимписки комитет (НОК) е Националниот олимписки комитет на Нов Зеланд. Тој е создаден во 1911 година а бил признаен од страна на МОК во 1919 година.

Учество уреди

Бидејќи географски се сместени во Јужниот Тих Океан, новозеланѓаните морале да минат долги периоди на помосртски патувања за да учествуваат на Олимписките игри. Дури во 1920 година Нов Зеланд испратил сопствена екипа на Олимписките игри, која се состоела од двајца тркачи, веслач, и 15 годишно девојче оливач. Претходно на игрите, три новозеланѓани освоиле медали заедно со австралиските спортисти како една екипа наречена Австралоазија во 1908 и 1912 година. Со почетокот на авионското патување на почетокот од 1950-ите, и поголемиот број на олимписки спортови, големината на новозеландската екипа се зголемила достатно.

Нов Зеланд, како и останатите земји на јужната полутопка, биле во неповолност бидејќи се натпреварувале на летните спортови во периодот кога на јужната полутопка било зима. Само две олимписки игри биле одржани на јужната полутопка, игрите во 1956 година во Мелбурн и 2000 година во Сиднеј, со игрите кои претстојат во 2016 во Рио де Жанеиро се третите кои ќе биат одржани на јужната полутопка.

Како земја со умерена клима Нов Зеланд не минува низ периоди на ладни зими, особено на крајбрежјето, кои се почести кај повеќето земји на северната полутопка. Последователно, мал број на новозеланѓани се занимаваат со зимски спортови, отколку жителите на некои области на северната полутопка. Истото важи и за многу други земји на јужната полутопка. Нов Зеланд нема испратено своја екипа на Зимските олиписки игри сè до 1952 година. Во 1992 година, Анелис Кобергер е првата линост која освоила медал на Зимските олимписки игри а потекнувала од јужната полутопка освојувајќи го среброто на слалом во Албертвил, Франција.

По зимските игри во 2014 година, 1245 натпреварувачи го претставиле Нов Зеланд на Олимписките игри. Хари Кер се смета за првиот олимпиец, а Адријан Блинко бил 1000-от.[1] Од 11 јуни 2009 година, од 1.111 олимпијци, 114 биле починати и за 21 не се знаело каде се.[1] До 25 јуни 2009 година, останало да се најдат уште 9 олимпијци.[2] Нема живи олимпијци од игрите кои се одржале пред 1948 година во Лондон.[1]

Табели со медали уреди

Медали на Летните олимписки игри уреди

      Олимписките игри на кои Нов Зеланд учествувал како дел од Австралоазија

Игри Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Лондон 1908 0 0 1 1
Стокхолм 1912 1 0 1 2
Антверпен 1920 0 0 1 1
Париз 1924 0 0 1 1
Амстердам 1928 1 0 0 1
Лос Анџелес 1932 0 1 0 1
Берлин 1936 1 0 0 1
Лондон 1948 0 0 0 0
Хелсинки 1952 1 0 2 3
1956 Мелбурн 2 0 0 2
Рим 1960 2 0 1 3
Токио 1964 3 0 2 5
Мексико 1968 1 0 2 3
Минхен 1972 1 1 1 3
Монтреал 1976 2 1 1 4
Москва 1980 0 0 0 0
Лос Анџелес 1984 8 1 2 11
Сеул 1988 3 2 8 13
Барселона 1992 1 4 5 10
Атланта 1996 3 2 1 6
Сиднеј 2000 1 0 3 4
Атина 2004 3 2 0 5
Пекинг 2008 3 2 4 9
Лондон 2012 6 2 5 13
Вкупно 42 18 39 99
Вклучувајќи ги и медалите на Австралоазиската екипа 43 18 41 102

Медали на Зимските олимписки игри уреди

Игри Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Осло 1952 0 0 0 0
Кортина д’Ампезо „не учествува“
Сква Вали 1960 0 0 0 0
Инсбрук 1964 „не учествува“
Гренобл 1968 0 0 0 0
Сапоро 1972 0 0 0 0
Инсбрук 1976 0 0 0 0
Лејк Пласид 1980 0 0 0 0
Сараево 1984 0 0 0 0
Калгари 1988 0 0 0 0
Албертвил 1992 0 1 0 1
Лилихамер 1994 0 0 0 0
Нагано 1998 0 0 0 0
Солт Лејк Сити 2002 0 0 0 0
Торино 2006 0 0 0 0
Ванкувер 2010 0 0 0 0
Сочи 2014 0 0 0 0
Вкупно 0 1 0 1

Medals by sport уреди

Sport Златни Сребрени Бронзени Вкупно
  Атлетика 10 2 8 20
  Веслање 9 2 10 21
  Едрење 8 5 5 18
  Кајакарење 6 2 1 9
  Коњички спортови 3 2 5 10
  Пливање 2 1 3 6
  Велосипедизам 1 2 4 7
  Боксување 1 1 1 3
  Триатлон 1 1 1 3
  Хокеј на трева 1 0 0 1
  Алпско скијање 0 1 0 1
  Стрелаштво 0 0 1 1
Вкупно 42 19 39 100

Медалите освоени како дел од Австралија се отстранети од табелата.

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди

  • „Olympic Medal Winners“. МОК. Посетено на 2007-10-05.
  • „New Zealand Olympic Committee“. International Olympic Committee. Посетено на 2007-10-05.
  • Athletics in the 1966 Encyclopaedia of New Zealand has a paragraph on each Olympiad and Empire Games to 1964
  1. 1,0 1,1 1,2 Leggat, David (11 June 2009). „21 Kiwi Olympians fail to register“. The New Zealand Herald. Посетено на 30 October 2011.
  2. „New Zealand Olympic Committee: 1111 Olympians Honoured this Week“. Архивирано од изворникот на 2010-04-12. Посетено на 2015-11-09.

Надворешни врски уреди