Полска на Олимписките игри

Предлошка:Полска на Олимпијада

Полска за првпат учествувала на Летните олимписки игри во 1924 година кои се одржале во Париз. Оттогаш, Полска има пропуштено само едни игри, како дел од земјите кои ги бојкотирале Летните олимписки игри - 1984 во Лос Анџелес.

На Зимските олимписки игри, Полска учствувала уште од првите игри, одржани во Шамони во 1924 година и оттогаш учествувала на сите олимпијади.

Полска никогаш не била земја-домаќин на Олимписките игри.

Првиот златен медал за Полска на Олимписките игри го донела Халина Конопацка, која на Летните олимписки игри 1928 во Амстердам победила во дисциплината фрлање диск. Полските спортисти заклучно со 2008 година освоиле вкупно 269 медали, од кои 261 на Летните олимписки игри и 8 на Зимските олимписки игри.

Националниот олимписки комитет на Полска (полски: Polski Komitet Olimpijski) бил основан и истата година признаен од страна на МОК во 1918 година.

Медали уреди

Медали на ЛОИ уреди

Медали на ЛОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
1924 Париз 0 1 1 2
1928 Амстердам 1 1 3 5
1932 Лос Анџелес 2 1 4 7
1936 Берлин 0 3 3 6
1948 Лондон 0 0 1 1
1952 Хелсинки 1 2 1 4
1956 Мелбурн и Стокхолм 1 4 4 9
1960 Рим 4 6 11 21
1964 Токио 7 6 10 23
1968 Мексико Сити 5 2 11 18
1972 Минхен 7 5 9 21
1976 Монтреал 7 6 13 26
1980 Москва 3 14 15 32
1984 Лос Анџелес Не учествувала
1988 Сеул 2 5 9 16
1992 Барселона 3 6 10 19
1996 Атланта 7 5 5 17
2000 Сиднеј 6 5 3 14
2004 Атина 3 2 5 10
2008 Пекинг 3 6 1 10
2012 Лондон
Вкупно 62 80 119 261

Медали на ЗОИ уреди

Медали на ЗОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
1924 Шамони 0 0 0 0
1928 Санкт Мориц 0 0 0 0
1932 Лејк Плесид 0 0 0 0
1936. Гармиш-Партенкирхен 0 0 0 0
1948. Санкт Мориц 0 0 0 0
1952 Осло 0 0 0 0
1956. Кортина д'Ампецо 0 0 1 1
1960. Скво Вали 0 1 1 2
1964. Инсбрук 0 0 0 0
1968. Гренобл 0 0 0 0
1972. Сапоро 1 0 0 1
1976. Инсбрук 0 0 0 0
1980. Лејк Плесид 0 0 0 0
1984. Сараево 0 0 0 0
1988. Калгари 0 0 0 0
1992. Албервил 0 0 0 0
1994. Лилехамер 0 0 0 0
1998. Нагано 0 0 0 0
2002. Солт Лејк Сити 0 1 1 2
2006. Торино 0 1 1 2
2010. Ванкувер 1 3 2 6
Вкупно 2 6 6 14

Надворешни врски уреди

  • „Добитници на олимписки медал“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.
  • „Олимписки комитет на Португалија“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.