Мали на Олимписките игри

Мали има испратено спортисти на сите Летни олимписки игри од 1964 година со исклучок на игрите во 1976 година, сепак земјата никогаш нема освоено Олимписки медал. Никогаш не учествувале на Зимските олимписки игри.

Мали на Олимписките игри

Знаме на Мали
МОК-код  MLI
НОК Национален олимписки спортски комитет на Мали
Олимписка историја
Летни олимпијади

Националниот олимписки комитет на Мали бил основан во 1962 година и бил признаен од МОК во 1963 година.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. International Olympic Committee. "Comité National Olympique et Sportif du Mali". Посетено на 13 June 2011.