Молдавија на Олимписките игри

Молдавија за првпат како независна држава учествувала на Зимските олимписки игри во 1994 година, кои се одржале во Лилехамер . Од тогаш, Молдавија има учествувано на сите мундијали. Претходно, таа била дел од селекцијата на Советскиот Сојуз.

Молдавија на Олимписките игри

Знаме на Молдавија
МОК-код  MDA
НОК Национален олимписки комитет на Република Молдавија
официјално мрежно место (молдавски) (англиски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1994 • 1998 • 2002 • 2006
Други поврзани настапи
СССР (1952–1988)
Обединета екипа (1992)

На Летните олимписки игри за првпат учествувала во 1992 година, кои се одржале во Барселона, заедно со т.н. Обединет тим.

Молдавија има освоено вкупно 5 медали на Летните олимписки игри, додека на Зимските нема освоено ниту еден.

Молдавија никогаш не била организатор на Олимписките игри.

Олимпискиот комитет на Молдавија бил формиран во 1991 година, а две години подоцна признаен од страна на МОК.

МедалиУреди

Медали на ЛОИУреди

Медали на ЛОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
1996 Атланта 0 1 1 2
2000 Сиднеј 0 1 1 2
2004 Атина 0 0 0 0
2008 Пекинг 0 0 1 1
2012 Лондон
Вкупно 0 2 3 5

Медаи по спортУреди

Спортови Медаље
Злато Сребро Бронза Укупно
  Бокс 0 0 2 2
  Кајак и кану 0 1 0 1
  Стрелаштво 0 1 0 1
  Борење 0 0 1 1
Вкупно 0 2 3 5

Медали на ЗОИУреди

Медали на ЗОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
1994. Лилехамер |0 0 0 0
1998. Нагано |0 0 0 0
2002. Солт Лејк Сити 0 0 0
2006. Торино |0 0 0 0
2010. Ванкувер
Вкупно 0 0 0

Надворешни врскиУреди

  • "Добитници на олимписки медал". МОК. Посетено на 2007-12-20.
  • "Олимписки комитет на Молдавија". МОК Committee. Посетено на 2007-12-20.
  • Резултати