Лихтенштајн на Олимписките игри

Лихтенштајн за првпат учествувал на Летните олимписки игри во 1936 година, кои се одржале во Берлин.

До 2009 година, спортистите од Лихтенштајн имаат освоено вкупно 9 медали на олимпијадите, и сите ги освоиле на Зимските олимписки игри во дисциплината алпско скијање. Лихтенштајн е засега единствената земја која има освоено Олимписки медали само на Зимските олимписки игри.

Олимпискиот комитет на Лихтенштајн бил формиран во 1935 година, и истата година призанен од страна на МОК. Еден од пионерите за развој на идејата за Олимпизмот во Лихтенштајн бил Хавиер Фрик, кој учествувал и на летните и на зимските олиписки игри.[1]

Освојувачи на медали уреди

Мадал Спортист Олимпијада Спорт Дисциплина
  Бронза Вили Фромелт 1976. Инсбрук Алпско скијање слалом во машка конкуренција
  Бронза Хани Венцел 1976. Инсбрук Алпско скијање слалом во женска конкуренција
  Злато Хани Венцел 1980. Лејк Плецид Алпско скијање велеслалом во женска конкуренција
  Злато Хани Венцел 1980. Лејк Плецид Алпско скијање слалом во женска конкуренција
  Сребро Хани Венцел 1980. Лејк Плецид Алпско скијање спуст во женска конкуренција
  Сребро Андреас Венцел 1980. Лејк Плецид Алпско скијање велеслалом во женска конкуренција
  Бронза Андреас Венцел 1984. Сараево Алпско скијање велеслалом во машка конкуренција
  Бронза Урсула Концет 1984. Сараево Алпско скијање слалом во женска конкуренција
  Бронза Паул Фромелт 1988. Калгари Алпско скијање слалом во машка конкуренција

Учество на ЗОИ уреди

Медали на ЗОИ  
Место   Злато   Сребро   Бронза Вкупно
1936. Гармиш-Партенкирхен 0 0 0 0
1948. Санкт Мориц 0 0 0 0
1956. Кортина д'Ампецо 0 0 0 0
1960. Скво Вали 0 0 0 0
1964. Инсбрук 0 0 0 0
1968. Гренобле 0 0 0 0
1972. Сапоро 0 0 0 0
1976. Инсбрук 0 0 2 2
1980. Лејк Плесид 2 2 0 4
1984. Сараево 0 0 2 2
1988. Калгари 0 0 1 1
1992. Албервил 0 0 0 0
1994. Лилехамер 0 0 0 0
1998. Нагано 0 0 0 0
2002. Солт Лејк Сити 0 0 0 0
2006. Торино 0 0 0 0
2010. Ванкувер
Вкупно 2 2 5 9

Наводи уреди

  1. ((цитираат вести | first = | last = | наслов = Ксавер Фрик | url = http://www.liechtenstein.li/en/eliechtenstein_main_sites/portal_fuerstentum_liechtenstein/fl-sport-sport/fl-sport-[мртва врска] goldeneslorbeerblatt / FL-спорт-goldeneslorbeerblatt-frick.htm | работа = Лихтенштајн | publisher = | date = | accessdate = 2009/07/11))

Надворешни врски уреди

  • „Olympic Medal Winners“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-18.
  • „Liechtensteinischer Olympischer Sportverband“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-18.
  • Освојувачи на медали на олимписките игри