Јордан на Олимписките игри

Јордан — првпат учествува на Олимписките игри во 1980 година, и има испратено спортисти на сите Летни олимписки игри оттогаш. Никогаш се немаат натпреварувано на Зимските олимписки игри.

Јордан на Олимписките игри

Знаме на Јордан
МОК-код  JOR
НОК Јордански олимписки комитет
Порталwww.joc.jo (англиски) (арапски)
Олимписка историја
Летни олимпијади

Од 2011 година, ниеден јеменски натпреварувач нема освоено медал. На игрите во Сеул 1988 година, двајца јордански натпреварувачи бронзени медали во теквондо: Самер Камал и Ихшан Абу Шеиха. Сепак, не станува збор за официјални олимписки медали теквондото во Сеул бил демонстрационен спорт;нема да стане официјален олимписки спорт сè до 2000 година.

Националниот олимписки комитет на Јордан бил создаден во 1957 година и бил принаен од страна на МОК во 1963 година.

Јорданскиот олимписки комитет е под водство на неговото височество Принцот Гејсал Бин ел Хусеин.

Олимписка табелаУреди

Игри Спортисти по спорт Медали
                   
  Москва 1980 - 4 - - - - - 0 0 0
  Лос Анџелес 1984 5 - - - - - - 0 0 0
  Сеул 1988 - - 1 - 6 - - 0 0 0
  Барселона 1992 2 - - - - - - 0 0 0
  Атланта1996 1 - - 3 - - - 0 0 0
  Сиденеј 2000 2 - - 2 1 - - 0 0 0
  Атина 2004 1 - - 2 1 - - 0 0 0
  Пекинг 2008 2 2 - - 1 - - 0 0 0
  Лондон 2012 2 - - 2 3 1 1 0 0 0

НаводиУреди

  • "Jordan Olympic Committee". International Olympic Committee. Посетено на 2011-08-08.