Пливање на Летните олимписки игри 2016 — 100 м градно за мажи

Пливачката трка на 100 метри градно за мажи на Летните олмписки игри 2016 се одржа на 6-7 август 2016 година во Олимпискиот центар за водени спортови во Рио де Жанеиро.[1]

100 метри градно за мажи
на Летните олимписки игри 2016
Adam Peaty Olympics 100m breaststroke 2016.jpg
Адам Пити пливајќи кон целта
ОдржувалиштеОлимписки центар
за водени спортови
Денови6 и 7 август 2016
Натпреварувачи46 од 38 земји
Побед. време57.13 СР
Медалисти
Gold medal   Велика Британија
Silver medal   ЈАР
Bronze medal   САД
«20122020»

Адам Пити го освоил златниот медал поставувајќи нов светски рекорд.[2]

РекордиУреди

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд биле:

Светски рекорд   Адам Пити (ВБР) 57.92 Лондон, Обединето Кралство 17 април 2015
Олимписки рекорд   Камерон ван дер Бург (ЈАР) 58.46 Лондон, Обединето Кралство 29 јули 2012 [3]

Следниве рекорди беа поставени за време на натпреварувањето:

Датум Фаза Натпреварувач Националност Време Рекорд
6 август Група 6 Адам Пити   Велика Британија 57.55 СР
7 август Финале Адам Пити   Велика Британија 57.13 СР

РезултатиУреди

Пливање на
Летните олимписки игри 2016

 
Список на пливачи
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафети краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафети мешано
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

КвалификацииУреди

[4][5]

Место Група Линија Натпреварувач Националност Време Белешки
1 6 4 Адам Пити   Велика Британија 57.55 Q, СР
2 4 6 Јасухиро Косеки   Јапонија 58.91 Q
3 5 3 Фелипе Франса Силва   Бразил 59.01 Q, ЈАМР
4 4 4 Кевин Кордес   САД 59.13 Q
5 4 5 Коди Милер   САД 59.17 Q
6 6 6 Џејк Пакард   Австралија 59.26 Q
7 5 4 Камерон ван дер Бург   ЈАР 59.35 Q
8 5 5 Жоао Гомес Жуниор   Бразил 59.46 Q
9 4 3 Дмитриј Баландин   Казахстан 59.47 Q
6 3 Рос Мердок   Велика Британија Q
11 6 1 Ли Сјанг   Кина 59.55 Q
12 6 5 Гиедријус Титенис   Литванија 59.90 Q
13 6 2 Вселовод Занко   Русија 59.91 Q
14 3 5 Хорхе Муриљо   Колумбија 59.93 Q
15 4 2 Кристијан вом Лен   Германија 1:00.13 Q
16 4 7 Глен Снајдерс   Нов Зеланд 1:00.26 Препл.
4 8 Даниел Ѓурта   Унгарија Препл.
18 5 1 Ипеи Ватанабе   Јапонија 1:00.33
19 6 8 Панајотис Самилидис   Грција 1:00.35
20 5 6 Кирил Пригода   Русија 1:00.37
21 5 7 Дамир Дугоњиќ   Словенија 1:00.41
22 5 8 Андреа Тониато   Италија 1:00.45
23 3 3 Андриус Шидлаускас   Литванија 1:00.59
24 2 5 Јаник Кезер   Швајцарија 1:00.71
3 7 Џејсон Блок   Канада
26 5 2 Чаба Силаѓи   Србија 1:00.76
27 3 8 Лорен Карно   Луксембург 1:00.88
6 7 Јан Зибеи   Кина
29 4 1 Марчин Столарски   Полска 1:01.06
30 2 4 Карлос Клаверије   Венецуела 1:01.13
3 4 Џошуа Палмер   Австралија
32 2 6 Ерик Персон   Шведска 1:01.20
33 2 3 Николас Кин   Ирска 1:01.29
34 3 1 Владислав Мустафин   Узбекистан 1:01.66
35 3 6 Антон Свејн Меки   Исланд 1:01.84
36 2 2 Азад Ал-Барази   Сирија 1:02.22
37 1 5 Радомјос Матјиур   Тајланд 1:02.36
38 2 1 Мати Матсон   Финска 1:02.45
39 1 4 Мартин Мелсониан   Уругвај 1:02.67
40 1 3 Џулијан Флечер   Бермуда 1:02.73
41 2 7 Едгар Креспо   Панама 1:02.78
42 3 2 Томаш Клобучник   Словачка 1:02.93
43 1 2 Бенџамин Шулте   Гуам 1:03.29
44 2 8 Дастин Тајнс   Бахами 1:03.71
45 1 6 Амини Фонуа   Тонга 1:06.40
46 1 7 Кори Оливије   Гренада 1:08.68

ПолуфиналеУреди

[6][7]

Прво полуфиналеУреди

Место Линија Натпреварувач Националност Време Белешки
1 4 Јасухиро Косеки   Јапонија 59.23 Q
2 5 Кевин Кордес   САД 59.33 Q
3 6 Жоа Гомес Жуниор   Бразил 59.40 Q
4 3 Џејк Пакард   Австралија 59.48
5 7 Гиедријус Титенис   Литванија 59.80
6 2 Рос Мердок   Велика Британија 1:00.05
7 8 Глен Снајдерс   Нов Зеланд 1:00.50
8 1 Хорхе Муриљо   Колумбија 1:00.81

Второ полуфиналеУреди

Место Линија Натпреварувач Националност Време Белешки
1 4 Адам Пити   Велика Британија 57.62 Q
2 3 Коди Милер   САД 59.05 Q
3 6 Камерон ван дер Бург   ЈАР 59.21 Q
4 5 Фелипе Франса Силва   Бразил 59.35 Q
5 2 Дмитриј Баландин   Казахстан 59.45 Q
6 8 Кристијан вом Лен   Германија 1:00.23
7 7 Ли Сјанг   Кина 1:00.25
8 1 Вселовод Занко   Русија 1:00.39

ФиналеУреди

Финалето започнало во 22:53 часот.[8]

Место Линија Натпреварувач Националност Време Белешки
  4 Адам Пити   Велика Британија 57.13 СР
  3 Камерон ван дер Бург   ЈАР 58.69
  5 Коди Милер   САД 58.87 АМ
4 2 Кевин Кордес   САД 59.22
5 1 Жоао Гомес Жуниор   Бразил 59.31
6 6 Јасухиро Косеки   Јапонија 59.37
7 7 Фелипе Франса Силва   Бразил 59.38
8 8 Дмитриј Баландин   Казахстан 59.85

НаводиУреди

  1. "Men's 100m Breaststroke". Rio 2016 Organisation. Посетено на 5 August 2016.
  2. "Adam Peaty wins first Olympic gold and smashes world record again". Guardian. 8 August 2016. Посетено на 8 August 2016.
  3. "olympic_records_after_london_2012_redesigned.pdf:" (PDF). FINA. 13 October 2015. Посетено на 5 August 2016. Italic or bold markup not allowed in: |publisher= (help)
  4. "SWM031900_StartList_2016_08_04.pdf:" (PDF). Rio 2016. Посетено на 5 August 2016.
  5. "SWM031900_ResultsSummary_2016_08_06.pdf:" (PDF). Rio 2016. Посетено на 6 August 2016.
  6. "SWM031200_StartList_2016_08_06.pdf:" (PDF). Rio 2016. Посетено на 6 August 2016.
  7. "SWM031200_ResultsSummary_2016_08_06.pdf:" (PDF). Rio 2016. Посетено на 6 August 2016.
  8. "SWM031101_Results_2016_08_07.pdf:" (PDF). Rio 2016. Посетено на 7 August 2016.