Виетнам на Олимписките игри

Виетнам првпат се натпреварувал на Олимписките игри во 1952 година како Виетнам. По поделбата во 1954 година, се натпреварувала само Република Виетнам, испраќајќи натпреварувачи на Летните олимписки игри во периодот од 1956 до 1972.

Виетнам на Олимписките игри

Знаме на Виетнам
МОК-код  VIE
НОК Виетнамски олимписки комитет
Порталwww.voc.org.vn Неважечки јазичен код. (англиски)
Олимписка историја
Летни олимпијади

По обединувањето на Виетнам во 1976 година, тие се натреварувале како Социјачиистичка Република Виетнам, присуствувајќи на сите Олимписки игри во периодот од 1980 до денес со исклучок на игрите во 1984 година. Денешниот Виетнамски олимписки комитет е основан во 1976 година[1] и признаен од страна на МОК во 1979 година. Виетнам се нема никогаш натпреварувано на Зимските олимписки игри.

Табели со медали

уреди

Медали на Летните олимписки игри

уреди
Игри Спортисти Златни Сребремни Бронзени Вкупно
1896–1948 не учествува
  Хелсинки 8 се натпреварува како   Виетнам (VIE)
  Мелбурн 6 се натпреварува како   Виетнам (VIE)
  Рим 3 се натпреварува како   Виетнам (VIE)
  Токио 16 се натпреварува како   Виетнам (VIE)
  Мексико 9 се натпреварува како   Виетнам (VIE)
  Минхен 2 се натпреварува како   Виетнам (VIE)
  Монтреал не учествува
  Москва 31 0 0 0 0
  Лос Анџелес не учествува
  Сеул 10 0 0 0 0
  Барселона 7 0 0 0 0
  Атланта 6 0 0 0 0
  Сиднеј 7 0 1 0 1
  Атина 11 0 0 0 0
  Пекинг 13 0 1 0 1
  Лондон 18 0 0 0 0
Вкупно 0 2 0 2

Медали по спортови

уреди
Sport Златни Сребрени Бронзени Вкупно
  Теквондо 0 1 0 1
  Кревање тегови 0 1 0 1
Вкупно 0 2 0 2

Освојувачи на медали

уреди
Медал Име Игри Спорт Настан
  Сребрен Нган   Сиднеј   Теквондо Жени 57 кг (лесна категорија)
  Сребрен Туан   Пекинг   Кревање тегови Мажи 56 кг

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. IOC. „Vietnam“. Посетено на 5 December 2011.