Алжир на Олимписките игри

Алжир за првпат се натпреварувал на Олимписки игри во 1964 година, и оттогаш испратил свои натпреварувачи на сите изданија од Летните олимписки игри, освен на бојкотираните игри во 1976 одржани во Монтреал. Земјата исто така испратила свои натпреварувачи на три изданија од Зимските олимписки игри. Алжир досега има освоено вкупно петнаесет олимписки медали од кои пет златни.

Алжир на Олимписките игри

Знаме на Алжир
МОК-код  ALG
НОК Алжирски олимписки комитет
Олимписка историја
Летни олимпијади
1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010
Мустафа Муса го освоил првиот олимписки медал на Алжир во Лос Анџелес 1984 година

Националниот олимписки комитет на Алжир е основан во 1963 година, а бил признаен од страна на Меѓународниот олимписки комитет во 1964 година.

Табела на медали

уреди

Медали на Летни олимписки игри

уреди
Олимпијада Учесници Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
  Атина 1896 Дел од   Франција (FRA)
  Париз 1900
  Сент Луис 1904
  Лондон 1908
  Стокхолм 1912
  Антверпен 1920
  Париз 1924
  Амстердам 1928
  Лос Анџелес 1932
  Берлин 1936
  Лондон 1948
  Хелсинки 1952
  Мелбурн 1956
  Рим 1960
  Токио 1964 1 0 0 0 0 -
  Мексико 1968 3 0 0 0 0 -
  Минхен 1972 5 0 0 0 0 -
  Монтреал 1976 Не учествувале поради бојкот
  Москва 1980 54 0 0 0 0 -
  Лос Анџелес 1984 32 0 0 2 2 42
  Сеул 1988 42 0 0 0 0 -
  Барселона 1992 35 1 0 1 2 34
  Атланта 1996 45 2 0 1 3 34
  Сиднеј 2000 47 1 1 3 5 41
  Атина 2004 61 0 0 0 0 -
  Пекинг 2008 62 0 1 1 2 64
  Лондон 2012 39 1 0 0 1 50
Вкупно 5 2 8 15 63

Медали на Зимски олимписки игри

уреди
Олимпијада Учесници Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
  Шамони 1924 Дел од   Франција (FRA)
  Сент Мориц 1928
  Лејк Пласид 1932
  Гармиш-Партенкирхен 1936
  Сент Мориц 1948
  Осло 1952
  Кортина д'Ампецо 1956
  Сква Вали 1960
  Инсбурк 1964 Не учествувале
  Гренобл 1968
  Сапоро 1972
  Инсбрук 1976
  Лејк Пласид 1980
  Сараево 1984
  Калгари 1988
  Албервил 1992 4 0 0 0 0 -
  Лилехамер 1994 Не учествувале
  Нагано 1998
  Солт Лејк Сити 2002
  Торино 2006 2 0 0 0 0 -
  Ванкувер 2010 1 0 0 0 0 -
  Сочи 2014 Не учествувале
Вкупно 0 0 0 0 -

Медали по спорт

уреди
Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
  Атлетика 4 1 2 7 42
  Бокс 1 0 5 6 37
  Џудо 0 1 1 2 37
Вкупно 5 2 8 15

Освојувачи на медали

уреди
Медал Натпреварувач Игри Спорт Дисциплина
  Бронзен Муса, МустафаМустафа Муса   Лос Анџелес 1984   Бокс тешка категорија
  Бронзен Заи, МохамедМохамед Заи   Лос Анџелес 1984   Бокс средна категорија
  Златен Булмерка, ХасибаХасиба Булмерка   Барселона 1992   Атлетика 1500 метри
  Бронзен Султани, ХосинХосин Султани   Барселона 1992   Бокс категорија пердуф
  Златен Морсели, НурединНуредин Морсели   Атланта 1996   Атлетика 1500 метри
  Златен Султани, ХосинХосин Султани   Атланта 1996   Бокс лесна категорија
  Бронзен Бахари, МохамедМохамед Бахари   Атланта 1996   Бокс средна категорија
  Златен Мараб-Бенида, НуриаНуриа Мараб-Бенида   Сиднеј 2000   Атлетика 1500 метри
  Сребрен Саиди-Сиеф, АлиАли Саиди-Сиеф   Сиднеј 2000   Атлетика 5000 метри
  Бронзен Саид-Герни, ЏабирЏабир Саид-Герни   Сиднеј 2000   Атлетика 800 метри
  Бронзен Хамад, АбдерахманАбдерахман Хамад   Сиднеј 2000   Атлетика скок во височина
  Бронзен Алалу, МохамедМохамед Алалу   Сиднеј 2000   Бокс категорија полувелтер
  Сребрен Бениклеф, АмарАмар Бениклеф   Пекинг 2008   Џудо до 90 кг
  Бронзен Хадад, СорајаСораја Хадад   Пекинг 2008   Џудо до 52 кг
  Златен Маклуфи, ТауфикТауфик Маклуфи   Лондон 2012   Атлетика 1500 метри

Наводи

уреди
  • „Olympic Medal Winners“. Меѓународен олимписки комитет. Архивирано од изворникот 2007-03-24. Посетено на 2007-03-27.