Пливање на Летните олимписки игри 2016 — 200 м делфин за мажи

Пливачката трка на 200 метри делфин за мажи на Летните олмписки игри 2016 се одржа на 8-9 август 2016 година во Олимпискиот центар за водени спортови во Рио де Жанеиро.[1]

200 метри делфин за мажи
на Летните олимписки игри 2016
Michael Phelps conquista 20ª medalha de ouro e é ovacionado 1036426-09082016- mg 7235.jpg
ОдржувалиштеОлимписки центар
за водени спортови
Денови8–9 август 2016
Натпреварувачи29 од 21 земји
Побед. време1:53.36
Медалисти
Gold medal   САД
Silver medal   Јапонија
Bronze medal   Унгарија
«20122020»
Пливање на
Летните олимписки игри 2016

Swimming pictogram.svg
Список на пливачи
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафети краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафети мешано
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

РекордиУреди

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд биле:

Светски рекорд   Мајкл Фелпс (САД) 1:51.51 Рим, Италија 29 јули 2009
Олимписки рекорд   Мајкл Фелпс (САД) 1:52.03 Пекинг, Кина 13 август 2008

РезултатиУреди

КвалификацииУреди

Место Група Линија Натпреварувач Држава Време Белешки
1 3 3 Тамаш Кендереши   Унгарија 1:54.73 Q
2 4 4 Ласло Чех   Унгарија 1:55.14 Q
3 2 4 Чад ле Клос   ЈАР 1:55.57 Q
4 3 2 Грант Ирвин   Австралија 1:55.64 Q
5 3 4 Мајкл Фелпс   САД 1:55.73 Q
6 2 5 Масато Сакаи   Јапонија 1:55.76 Q
7 4 3 Виктор Бромер   Данска 1:55.77 Q
8 3 5 Даија Сето   Јапонија 1:55.79 Q
9 4 6 Леонардо де Деус   Бразил 1:55.98 Q
10 2 7 Квах Женг Вен   Сингапур 1:56.01 Q
11 2 3 Евгениј Коптелов   Русија 1:56.13 Q
12 4 7 Кајо де Алмеида   Бразил 1:56.45 Q
13 1 4 Симон Шедин   Шведска 1:56.46 Q
14 3 6 Луис Кроенен   Белгија 1:56.48 Q
15 4 8 Џонатан Гомез   Колумбија 1:56.65 Q
16 2 6 Ли Жухао   Кина 1:56.72 Q
17 4 5 Јан Шмитковски   Полска 1:56.73
18 3 7 Стефанос Димитријадис   Грција 1:56.76
19 4 2 Дејвид Морган   Австралија 1:56.81
20 1 2 Том Шилдс   САД 1:56.93
21 3 1 Карлос Пералта   Шпанија 1:56.98
22 1 5 Роберт Жбогар   Словенија 1:57.05
23 4 1 Себастијен Русо   ЈАР 1:57.33
24 2 8 Данил Пахомов   Русија 1:57.36
25 2 1 Жордан Коељо   Франција 1:58.62
26 1 6 Гал Нево   Израел 1:58.64
27 3 8 Ву Јуханг   Кина 1:59.04
28 1 3 Саџан Пракаш   Индија 1:59.37
29 1 2 Бредли Ешби   Нов Зеланд 2:01.22

ПолуфиналеУреди

Прво полуфиналеУреди

Место Линија Натпреварувач Држава Време Белешки
1 4 Ласло Чех   Унгарија 1:55.18 Q
2 6 Даија Сето   Јапонија 1:55.28 Q
3 3 Масато Сакаи   Јапонија 1:55.32 Q
4 1 Луис Кроенен   Белгија 1:56.03 Q
5 5 Грант Ирвин   Австралија 1:56.07
6 2 Квах Џенг Вен   Сингапур 1:56.11
7 7 Кајо де Алмеида   Бразил 1:57.45
8 8 Ли Жухао   Кина 1:57.62

Второ полуфиналеУреди

Место Линија Натпреварувач Држава Време Белешки
1 4 Тамаш Кендереши   Унгарија 1:53.96 Q
2 3 Мајкл Фелпс   САД 1:54.12 Q
3 5 Чад ле Клос   ЈАР 1:55.19 Q
4 6 Виктор Бромер   Данска 1:55.59 Q
5 7 Евгениј Коптелов   Русија 1:56.46
6 1 Симон Шедин   Шведска 1:56.71
7 2 Леонардо де Деус   Бразил 1:56.77
8 8 Џонатан Гомез   Колумбија 1:57.47

ФиналеУреди

Место Линија Натпреварувач Држава Време Белешки
  5 Мајкл Фелпс   САД 1:53.36
  7 Масато Сакаи   Јапонија 1:53.40
  4 Тамаш Кендереши   Унгарија 1:53.62
4 6 Чад ле Клос   ЈАР 1:54.06
5 2 Даија Сето   Јапонија 1:54.82
6 1 Виктор Бромер   Данска 1:55.64
7 3 Ласло Чех   Унгарија 1:56.24
8 8 Луис Кроенен   Белгија 1:57.04

НаводиУреди

  1. "Men's 200m Butterfly". Rio 2016 Organisation. Посетено на 8 August 2016.