Катинка Хосу (унгарски: Katinka Hosszú; 3 мај 1989) — унгарска натпреварувачка во пливање, која е специјалист во поединечни мешани трки. Таа е трикратен олимписки шампион и седумкратен светски шампион на долги патеки.[1]

Катинка Хосу во 2015 година

Хосу е светски рекордер во 100 метри поединечно мешано, 200 m поединечно мешано (долга патека и кратка патека), 400 m поединечно мешано (долга патека), 100 m грбно  (кратка патека) и 200 m грбно (кратка патека). Таа беше првиот пливач што ги држи светските рекорди во сите пет поединечни дисциплини во исто време. Таа држи две третини од унгарските рекорси. Хосу беше прогласена за ФИНА пливач на годината во 2014, 2015 и 2016 година и ја освои наградата СвимСвам за женски на годината во 2013 година.[2]

Таа се има натпреварувано на четири Летни олимписки игри : 2004, 2008, 2012 и 2016 година. Хосу моментално плива за Ајрон Акватикс. Долги години нејзиниот сопруг бил нејзин тренер,[3] а по нивниот развод, Хосу тренираше со тренерот Дејвид Сало.[4] Таа беше наречена „Железна дама“,[5][6] и е првата милионерка во историјата на пливањето.[7]

Личен живот уреди

Катинка Хосу е родена во Печ, Унгарија, ќерка на Барбара Бакос и Иштван Хосу. Катинка ја подучувал пливање нејзиниот дедо, Ласло Бакос, додека наполнила 13 години. Хосу го запознала својот иден сопруг Шене Тусуп во 2009 година, кога тие биле бруцоши на Универзитетот во Јужна Калифорнија. Откако била под притисок на очекувањата на Олимписките игри во Лондон во 2012 година без медал, таа побарала од нејзиното момче Тусуп да стане нејзин тренер. По Олимписките игри, на Светското првенство во пливање во Пекинг се натпреваруваше во 8 дисциплини, со медал во 5 од нив, што довело до тоа во кинеските весници да се пишува дека е направена од железо. Од тогаш е нејзиниот прекар, „Железната дама“. Хосу се омажила за Тусуп во 2013 година.[8] Хосу и сопругот Тусуп отвориле свој пливачки клуб во Унгарија, Ајрон Акватикс во септември 2016 година.[9]

На 16 февруари 2018 Хосу поднесе барање за развод од Тусуп.[10] На 25 мај 2018 година, Фејсбук страницата на Хосу беше избришана од Тусуп, кој беше единствениот администратор на страницата.[11] Сепак, на 6 јуни 2018 година таа повторно доби пристап до нејзината страница на Фејсбук, со помош на активистката и заштитник на женските права, Матан Узиел.[12]

Во август 2016 година, Хосу изгубил тужба за клевета против Кејси Берет, од списанието „Свиминг ворлд“. Таа ја поднесе тужбата во ноември 2015 година, откако магазинот објави напис на своето мрежно место во мај 2015 година, прашувајќи дали Хосу користела супстанции кои ги зајакнуваат перформансите, и покрај тоа што кај Хосу никогаш не било пронајдено да користи такви супстанции.[13] Тужбата била отфрлена бидејќи судијата пресудил дека статијата е мислење.

Пливачка кариера уреди

Хосу е позната низ целиот пливачки свет. Од 2012 година таа тренирала со од нејзиниот сопруг, Шене Тусуп, поранешен пливач на Универзитетот во Јужна Калифорнија, а претходно со тренерот Дејвид Сало.

Европско првенство за пливање во кратки патеки во 2004 година уреди

Таа го освои својот прв медал на Европското пливачко првенство во 2004 година, бронза во 400 метри мешано.

Светско првенство 2009 уреди

На Светското првенство во 2009 година освои две бронзени медали во 200 метри мешано и 200 метри делфин, пред да стане светски првак во 400 метри мешано. Таа беше избрана за унгарски спортист на годината за нејзините достигнувања.

Европско првенство 2010 уреди

На Европското првенство во 2010 година, што се одржа во нејзината татковина, освои сребрен медал во 400 метри мешано и стана европски шампион во 200 метри делфин, 200 метри мешано и како член на репрезентативниот тим од 4 × 200 метри слободе стил.

Лични најдобри времиња уреди

Долга патека уреди

Дисциплина Време Локација Датум Белешки
50 метри слободен стил 24.89 (r) Саун Пауло 21 април 2014 година NR
100 метри слободен стил 53.64 Сингапур 5 септември 2014 година NR
200 метри слободен стил 1: 55.41 Дубаи 6 ноември 2015 година NR
400 метри слободен стил 4: 04.96 Берген 29 мај 2016
50 м грбно 27.99 Дубаи 6 ноември 2015 година NR
100 м грбно 58.45 Рио де Жанеиро 8 август 2016 NR
200 м грбно 2: 05.85 Будимпешта 29 јули 2017 година NR
200 метри делфин 2: 04.27 Рим 26 јули 2009 година ER
200 m мешано 2: 06.12 Казан 3 август 2015 година WR , ER, NR
400 m мешано 4: 26,36 Рио де Жанеиро 6 август 2016 WR, ER, NR

Кратка патека уреди

Дисциплина  Време Локација Датум Белешки
50 метри слободен стил 24.43 Сент Пол 29 декември 2014 година NR
100 метри слободен стил 52.37 Сент Пол 30 декември 2014 година NR
200 метри слободен стил 1: 51.18 Доха 7 декември 2014 година NR
400 метри слободен стил 3: 58.84 Нетања 6 декември 2015 година NR
50 м грбно 25.95 Копенхаген 16 декември 2017 година NR
100 м грбно 55.03 Доха 4 декември 2014 година WR , ER, NR
200 м грбно 1: 59.23 Доха 5 декември 2014 година WR, ER, NR
200 метри делфин 2: 01.12 Доха 3 декември 2014 година NR
100 m IM 56.51 Берлин 7 август 2017 година WR, ER, NR
200 m мешано 2: 01.86 Доха 6 декември 2014 година WR, ER, NR
400 m мешано 4: 19,46 (ж) Нетања 2 декември 2015 година NR
400 m мешано 3: 56,54 Калифорнија 16 март 2012 година Поранешна WR

Меѓународно првенство (50 м) уреди

Meet 100 free 200 free 400 free 50 back 100 back 200 back 100 fly 200 fly 200 medley 400 medley 4×100 free 4×200 free 4×100 medley
OG 2004 31st
WC 2005
EC 2006 15th 8th 9th DSQ(h) 8th
WC 2007 25th 12th 11th
EC 2008 49th 22nd 6th   6th
OG 2008 17th 12th
WC 2009       8th 6th 14th
EC 2010       4th  
WC 2011 19th 6th 15th 5th
EC 2012       4th   6th
OG 2012 9th 8th 4th 9th
WC 2013 9th heats[a] 6th      
EC 2014 sf[b]   15th   16th heats[a]        
WC 2015 5th heats[a]   13th    
EC 2016          
OG 2016         6th
WC 2017 7th heats[a]         6th
EC 2018 4th   8th
a a Хосу квалификуваше, но не успеа во полуфиналето
б b Хосу се квалификуваше во полуфиналето, но не успеа во финалето

Наводи уреди

 1. Katinka Hosszú at Rio 2016 web, archived by archive.org
 2. https://swimswam.com/2013-swammy-award-female-swimmer-year-katinka-hosszu/
 3. Learn why Katinka Hosszu & Shane Tusup love highend shoes (Video Interview)
 4. https://swimswam.com/katinka-hosszu-to-train-under-swiss-coach-arpad-petrov/
 5. Barry Svrluga (7 August 2016). „Katinka Hosszu, swimming's Iron Lady, is raising all kinds of eyebrows“. Washington Post. Посетено на 10 October 2016.
 6. Rachel Lutz (22 July 2016). „Olympic alchemy: Turning Hungary's 'Iron Lady' Katinka Hosszu into gold“. NBC Olympics. Архивирано од изворникот на 2016-08-09. Посетено на 10 October 2016.
 7. „Katinka Hosszu to Become first Race-Prize Dollar Millionaire in Swimming History“. SwimVortex. Архивирано од изворникот на 2016-08-13. Посетено на 2016-08-11.
 8. Karen Crouse (3 August 2016). „Katinka Hosszu and Her Husband Raise Eyebrows at the Pool“. New York Times.
 9. Loretta Race (27 July 2016). „HUNGARY'S KATINKA Hosszu to Launch New Iron Aquatics Training Program“. SwimSwam.
 10. „Katinka Hosszu filed for divorce“. dailynewshungary.com. 16 February 2018.
 11. „Katinka Hosszu Says Her Facebook Page Was Deleted, Not By Her“. SwimSwam.com. 25 May 2018.
 12. „Hosszú Katinka hat számra nevezett be“. Zoom. 5 June 2018. Архивирано од изворникот на 2020-06-12. Посетено на 2019-01-28.
 13. Anderson, Jared (15 August 2016). „Judge Dismisses Katinka Hosszu's Lawsuit Vs Barrett, Swimming World“. Swimswam. Посетено на 16 August 2016.

Надворешни врски уреди