Монголија на Олимписките игри

Монголија првпат учествувале на Олимписките игри во 1964 година, и имаат учествувано со натпреварувачи на сите последователни Летни олимписки игри оттогаш, со исклучок на игрите во 1984 годиа кои ги бојкотирале.[1] Монголија се има натпреварувно и на Зимските олимписки игри од 1964година, пропуштајќи ги игрите во 1976 година.

Монголија на Олимписките игри

Знаме на Монголија
МОК-код  MGL
НОК Монголски национален олимписки комитет
Порталwww.olympic.mn Неважечки јазичен код.
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади

Монголските спортисти имаат освоено вкупно 24 медали, сите од Летните олимписки игри, во борење слободен стил, боксување, стрелаштво и џудо. Пред игрите во 2008 година, Монголија имала освоено најмногу бронени и сребрени медали без да освои златен медал од која било друга земја учесник. Монголија својот прв златен медал го освоиле во 2008 година во џудо, со најданѓин Тувшинбајар кој се натпреварувал во категоријата мажи полутешка.

Монголскиот Национален олимписки комитетбил создаден во 1956 година и признаен од страна на МОК во 1962 година.

Список на медалисти уреди

Медал Спортист Игри Спорт Настан
  Сребрен Монкабат, ЏигидинЏигидин Монкабат   Мексико 1968   Борење Мажи 87 кг
  Бронзен Дамидиншарев, ХимедбарзаринХимедбарзарин Дамидиншарев[2]   Мексико 1968   Борење Мажи 52 кг
  Бронзен Серетер, ДанзадарџагинrДанзадарџагинr Серетер   Мексико 1968   Борење Мажи 70 кг
  Бронзен Артаг, ТоморинТоморин Артаг[2]   Мексико 1968   Борење Мажи 78 кг
  Сребрен Бајнамонх, ХорлогинХорлогин Бајнамонх   Минхен 1972   Борење Мажи 100 кг
  Сребрен Оидов, ЗевегинЗевегин Оидов   Монтреал 1976   Борење Мажи 62 кг
  Сребрен Дамдин, ЦендинЦендин Дамдин   Москва 1980   Џудо Мажи 65 кг
  Сребрен Давајав, ЏамсинЏамсин Давајав   Москва 1980   Борење Мажи 74 кг
  Бронзен Давадалај, РавдаџинРавдаџин Давадалај   Москва 1980   Џудо Мажи 71 кг
  Бронзен Ојунболд, ДугарсиренџинДугарсиренџин Ојунболд   Москва 1980   Борење Мажи 57 кг
  Бронзен Енхбат, НергуинНергуин Енхбат   Сеул 1988   Боксување Мажи 60 кг
  Бронзен Бајарсихан, НамџилинНамџилин Бајарсихан   Барселона 1992   Боксување Мажи 60 кг
  Бронзен Дорџсурен, МунхбајарМунхбајар Дорџсурен   Барселона 1992   Стрелаштво Жени 25 м пиштол
  Бронзен Нармандах, ДорпалминДорпалмин Нармандах   Атланта 1996   Џудо Мажи 60 кг
  Бронзен Цаганбатар, ХашбатринХашбатрин Цаганбатар   Атина 2004   Џудо Мажи 60 кг
  Златен Тувшинбајар, НајданџинНајданџин Тувшинбајар   Пекинг 2008   Џудо Мажи 100 кг
  Златен Бадаругун, ЕнхбатинЕнхбатин Бадаругун   Пекинг 2008   Боксување Мажи 54 кг
  Сребрен Gündegmaa, ОтридинОтридин Gündegmaa   Пекинг 2008   Стрелаштво Жени 25 м пиштол
  Сребрен Сердамба, ПурвдерџинПурвдерџин Сердамба   Пекинг 2008   Боксување Мажи 48 кг
  Сребрен Тогсогт, НиамбајримНиамбајрим Тогсогт   Лондон 2012   Боксување Мажи 52 кг
  Сребрен Тувшинбајар, НајданџинНајданџин Тувшинбајар   Лондон 2012   Џудо Мажи 100 кг
  Бронзен Нијамохир, СаинџарглинСаинџарглин Нијамохир   Лондон 2012   Џудо Мажи 73 кг
  Бронзен Батцецег , СоронзоболдинСоронзоболдин Батцецег   Лондон 2012   Борење Жени 63 кг
  Бронзен Монхедрене, УранчимегинУранчимегин Монхедрене   Лондон 2012   Боксување Мажи 64 кг

Табели со медали уреди

Игри Спортисти Спортови Спортисти по спорт Медали Вкупно Ранг
                         
  Токио 1964 21 4 0 0 0
  Мексико 1968 20 4 0 1 3 4 34
  Минхен 1972 39 7 0 1 0 1 33
  Монтреал 1976 34 6 0 1 0 1 34
  Москва 1980 43 8 0 2 2 4 27
  Лос Анџелес 1984 не учествува
  Сеул 1988 28 5 0 0 1 1 46
  Барселона 1992 33 7 0 0 2 2 51
  Атланта 1996 16 7 0 0 1 1 71
  Сиденј 2000 20 6 0 0 0
  Атина 2004 20 7 0 0 1 1 71
  Пекинг 2008 29 7 2 2 0 4 31
  Лондон 2012 29 7 2 2 4 0 0 9 2 2 0 8 0 2 3 5 56

Медали по спорт уреди

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Јудо 1 2 4 7
Боксување 1 2 3 6
Борење 0 4 5 9
Стрелаштво 0 1 1 2
Вкупно 2 9 13 24

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Олимп: Монголын баг тамирчидын олимпод үзүүлж байсан амжилтуудаас Архивирано на 29 јули 2012 г. (Mongolian)
  2. 2,0 2,1 In place of Tömöriin Artag and Chimedbazaryn Damdinsharav the IOC database incorrectly lists Püreviin Dagvasüren and Sükhbaataryn Sürenjav as medalists.
  • „Олимпийн медальтнууд“ [Olympic Medalists] (монголски). Mongolian Olympic Committee. Посетено на 2008-09-30.
  • „Olympic Medal Winners“. МОК. Посетено на 2007-12-20.
  • „Mongolian National Olympic Committee“. International Olympic Committee. Посетено на 2011-08-08.

Надворешни врски уреди