Руанда на Олимписките игри

Руанда се натпреварувала на неколку Олимписки игри. Тие никогаш се немаат натпреварувано на Зимските олимписки игри.

Руанда на Олимписките игри

Знаме на Руанда
МОК-код  RWA
НОК Руандски национален комитет за олимписки спортови
Олимписка историја
Летни олимпијади

Руанда нема освоено олимписки медал, но Жан де Диу Нкундабера има освоено параолимписки бронзен медал за Руанда во теки со количка на Параолимписките игри во 2004 година во Атина.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

  • Rwanda. Olympics at Sports-Reference.com