Гана на Олимписките игри

Гана првпат учествувала на Олимписките игри во 1952 година, кога била позната под колонијалното име Златен Брег. Земјата има испратено портисти да се натпеваруваат на повеќето Летни олимписки игри оттогаш, пропуштајќи ги игрите во 1956 година, бокотирајќи ги игрите во 1976 година во знак на протест поради учеството на Нов Зеланд (кои се уште биле во спортски врски со апартхејдот во Јужноафриканската Република), и се придружиле на американскиот бојкот во 1980 година. Гана уќествувала и на Зимските олимписки игри за првпат во Ванкувер 2010 година.[1]

Гана на Олимписките игри

Знаме на Гана
МОК-код  GHA
НОК Гански олимписки комитет
Олимписка историја
Летни олимпијади

*Како Златен Брег

Зимски олимпијади

Ганските спортисти имаат освоено вкупно четири медали, три во боксување, и бронзен медал во фудбал за млади под 23 години во 1992 година .

Националниот олимписки комитет на Гана бил создаден во 1951 година и бил признаен од страна на МОК следната година.

Табели со медалиУреди

Медали на Летните олимписки игриУреди

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Хелсинки 1952 7 0 0 0 0 -
Мелбурн 1956 Не учествувале
Рим 1960 15 0 1 0 1 32
Токио 1964 42 0 0 1 1 35
Мексико 1968 31 0 0 0 0 -
Минхен 1972 35 0 0 1 1 43
Монтреал 1976 Не учествувале
Москва 1980
Лос Анџелес 1984 23 0 0 0 0 -
Сеул 1988 18 0 0 0 0 -
Барселона 1992 37 0 0 1 1 54
Атланта 1996 35 0 0 0 0 -
Сиднеј 2000 22 0 0 0 0 -
Атина 2004 29 0 0 0 0 -
Пекинг 2008 9 0 0 0 0 -
Лондон 2012 9 0 0 0 0 -
Вкупно 0 1 3 4 112

Медали на Зимските олимписки игриУреди

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Ванкувер 2010 1 0 0 0 0 -
Сочи 2014 Не учествувале
Вкупно 0 0 0 0 -

Список на медалистиУреди

Летни олимписки игриУреди

Медал Име Игри Спорт Настан
  Сребрен Клемент Квартеј   Рим 1960   Боксување Мажи лесна велтер
  Бронзен Еди Блеј   Токио 1964   Боксување Мажи лесна велтер
  Бронзен Принс Амартеј   Минхен 1972   Боксување Мажи средна
  Бронзен   Барселона 1992   Футбал Мажи

Медали по спортовиУреди

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
  Боксување 0 1 2 3
  Футбал 0 0 1 1
Вкупно 0 1 3 4

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. "Ghana's 'Snow Leopard' qualifies to ski in 2010 Winter Olympics". CBC News. Toronto, Canada. 12 March 2009. Посетено на 22 February 2015.