Пливање на Летните олимписки игри 2016 — 400 м мешано за мажи

Пливачката трка на 400 метри мешано за мажи на Летните олмписки игри 2016 се одржа на 6 август 2016 година во Олимписки центар за водени спортови во Рио де Жанеиро.[1]

400 метри мешано за мажи
на Летните олимписки игри
ОдржувалиштеОлимписки центар
за водени спортови
Денови6 август 2016
Натпреварувачи27 од 20 земји
Побед. време4:06.05
Медалисти
Gold medal   Јапонија
Silver medal   САД
Bronze medal   Јапонија
«20122020»
Пливање на
Летните олимписки игри 2016

Swimming pictogram.svg
Список на пливачи
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафети краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафети мешано
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Златниот медал го освоил јапонецот Косуке Хагино, кој поставил нов азиски рекорд, додека зад него завршиле Чејс Кејлиш од САД и Даија Сето од Јапонија.

РекордиУреди

Пред натпреварувањата, светскиoт и олимпискиот рекорд биле:

Светски рекорд   Мајкл Фелпс (САД) 4:03,84 Пекинг, Кина 10 август 2008 [2]
Олимписки рекорд   Мајкл Фелпс (САД) 4:03,84 Пекинг, Кина 10 август 2008 --

РезултатиУреди

КвалификацииУреди

Место Група Линија Натпреварувач Националност Време Белешки
1 4 5 Чејс Кејлиш   САД 4:08.12 Q
2 4 4 Даија Сето   Јапонија 4:08.47 Q
3 3 4 Косуке Хагино   Јапонија 4:10.00 Q
4 4 3 Џеј Литерленд   САД 4:11.10 Q
5 3 6 Макс Личфилд   Велика Британија 4:11.95 Q
6 3 3 Томас Фрејзер-Холмс   Австралија 4:12.51 Q
7 2 4 Тревис Махани   Австралија 4:13.37 Q
8 2 5 Џоан Луис Понс   Шпанија 4:13.55 Q
9 3 7 Рихард Наѓ   Словачка 4:13.87
10 3 2 Ванг Шун   Кина 4:14.46
11 3 8 Гергели Ѓурта   Унгарија 4:14.81
12 3 5 Давид Верасто   Унгарија 4:15.04
13 2 8 Жереми Депланш   Швајцарија 4:15.46
14 2 1 Алексис Сантос   Португалија 4:15.84
15 4 7 Брандон Алмеида   Бразил 4:17.25
16 4 1 Лука Марин   Италија 4:17.88
17 2 3 Мајкл Мејер   ЈАР 4:18.13
18 3 1 Јоханес Хинце   Германија 4:18.25
19 2 6 Гал Нево   Израел 4:18.29
20 4 6 Федерико Турини   Италија 4:18.39
21 4 8 Себастијен Русо   ЈАР 4:18.72
22 1 4 Кристоф Мејер   Лихтенштајн 4:19.19
23 2 7 Рафаел Стакјоти   Луксембург 4:20.37
24 2 2 Павел Јанечек   Чешка 4:22.09
25 1 5 Педро Пинотес   Ангола 4:25.84
26 1 3 Луис Вега Торес   Куба 4:27.27
4 2 Јакоб Хајтман   Германија ДСКВ

ФиналеУреди

Место Линија Натпреварувач Националност Време Белешка
  3 Косуке Хагино   Јапонија 4:06.05 АЗ
  4 Чејс Кејлиш   САД 4:06.75
  5 Даија Сето   Јапонија 4:09.71
4 2 Макс Личфилд   Велика Британија 4:11.62
5 6 Џеј Литерланд   САД 4:11.68
6 7 Томас Фрејзер-Холмс   Австралија 4:11.90
7 1 Тревис Махони   Австралија 4:15.48
8 8 Џоан Луис Понс   Шпанија 4:16.58

НаводиУреди

  1. "Day 1 Schedule: TV Listings". NBC Olympics. Посетено на 29 July 2016.
  2. "Men's 400 m individual medley final results" The Official Report of the Beijing 2008 Olympic Games 2008.