Сун Јанг (кинески: 孙杨|t=孫楊; роден 1 декември 1991 во Хангџоу, Џеџанг)[1] е Кинески олимпиец и светски рекордер во пливање. Тој пливал за Кина на Летните олимписки игри 2008.[2] На Азиските игри во 2010 година, тој освоил четири медали, од кои два златни и два сребрени, сите во дициплината краул и бил прогласен за Дебитант на годината на Спортските награди од Кинеската Централна Телевизија.[3]

Sun Yang (孙杨)
Лични информации
Целосно имеСун Јанг (孙杨)
НационалностНародна Република Кина НР Кина
Роден на1 декември 1991 (1991-12-01) (29 г.)
Роден воХангџоу, Џеџанг, Кина
Висина1.98 м
Тежина89 кг
Спорт
ДисциплиниКраул
Incheon AsianGames Swimming 34.jpg

На Светското првенство во водени спортови 2011, Сун го срушил светскиот рекорд во дисциплината 1500 метри краул, поставен од Грант Хакет во 2001.[4] Тој победил во дисциплините 400 метри краул и 1500 метри краул на Летните олимписки игри 2012, станувајќи првиот кинез во историјата на Кина кој освоил златен медал во пливање.[5] Во дисциплината 1500м краул тој поставил нов светски рекорд. Заедно со Мајкл Фелпс, биле единствените двајца пливачи кои успеале да победат на две трки во поединечна конкурекција.

Лични рекордиУреди

Од 4 август 2012.

Дисциплина Резултат Место Датум Бел.
200м краул 1:44,93 Лондон, УК 30 јули 2012 НР
400м краул 3:40,14 Лондон, УК 28 јули 2012 ОР, АЗР, НР
800м краул 7:38,57 Шангај, Кина 27 јули 2011
1.500м краул 14:31,02 Лондон, УК 4 август 2012 СР

Легенда: АЗР = Азиски рекорд, НР = Национален рекорд, СР = Светски рекорд, ОР = Олимписки рекорд

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Sun's bio page Архивирано 29 октомври 2013 г.. from China's 2008 Olympic team website; retried 2011-01-19.
  2. Sun's entry Архивирано 25 август 2011 г.. from www.sports-reference.com; retrieved 2011-01-19.
  3. Лин Дан и Ванг Менг добитници на наградата „Спортист на годината“ на CCTVНароден дневник (англиски) посет. 19 јануари 2011 г
  4. http://www.swimmingworldmagazine.com/lane9/news/27773.asp?q=Flash!-FINA-World-Championships,-Swimming:-Sun-Yang-Downs-Grant-Hackett's-1500-Free-World-Record
  5. „Olympic swimming: China's Sun Chang beats rival Park to gold“. Посетено на 2012-07-28.

Надворешни врскиУреди

Рекорди
Претходник
  Грант Хакет
1500 метри краул за мажи
светски рекордер

31 јули 2011
Наследник
Актуелен