Фудбалска федерација на Македонија

(Пренасочено од ФФМ)

Фудбалска федерација на Македонија (ФФМ) — главно раководно тело во структурата на македонскиот фудбал. Основана е во 1926 година.

Фудбалска федерација на Македонија
УЕФА
Football Federation of North Macedonia logo.svg
Основана1926/1948
Примена во ФИФА1994
1994
ПретседателМуамед Сејдини
Мрежно местоffm.mk

ИсторијатУреди

РаководствоУреди

За прв претседател на ФФМ бил избран Љубисав Иванов - Ѕинго, кому противкандидати му биле Филип Ѓурчиновски, Милорад Георгиевски, Ванчо Георгиевски и Трајан Бендевски, а во вториот круг останале само Иванов и Бендевски. Потоа, за претседател на ФФМ бил избран Ламбе Арнаудов, кому противкандидат му бил Љубисав Иванов - Ѕинго. На челната позиција на ФФМ, Арнаудов бил заменет од Хари Хаџиристески, кој го победил противкандидатот Дарко Панчев.[1]
На 18 февруари 2017 година, на Изборното собрание, одржано во хотелотАлександар палас“ во Скопје, Илчо Ѓорѓиоски бил повторно избран за претседател на ФФМ, со 91 глас (едно ливче било неважечко), а истовремено биле избрани и Управниот одбор, Надзорниот одбор и повеќе комисии.[2] На Изборното собрание, Ѓорѓиоски немал противкандидат, откако претходно била елиминирана кандидатурата на Мирсад Јонуз.[3]

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди


НаводиУреди

  1. Атанас Костовски, „Македонскиот фудбал и официјално двојазичен!“, Слободен печат, година V, број 996, понеделник, 20 февруари 2017, стр. 11.
  2. „Илчо Ѓорѓиоски реизбран за претседател“, Слободен печат, година V, број 996, понеделник, 20 февруари 2017, стр. 23.
  3. Атанас Костовски, „Македонскиот фудбал и официјално двојазичен!“, Слободен печат, година V, број 996, понеделник, 20 февруари 2017, стр. 11.
Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: N.F.-Board
ВИВА светски куп
Европски национални фудбалски асоцијации (UEFA)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Кипар | Латвија | Литванија | Лихтенштајн | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Острови | Финска | Франција | Грузија | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија