< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

25 (XXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 25 година од новата ера, 25. од првиот милениум, 25. од I век и шеста од 20-тите.

25 во разни календари
Грегоријански календар25
XXV
Ab urbe condita778
Асирски календар4775
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−568
Берберски календар975
Будистички календар569
Бурмански календар−613
Византиски календар5533–5534
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
2721 или 2661
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
2722 или 2662
Коптски календар−259 – −258
Етиопски календар17–18
Еврејски календар3785–3786
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера81–82
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3125–3126
Холоценски календар10025
Ирански календар597 п.п. – 596 п.п.
Исламски календар615 п.х. – 614 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар25
XXV
Корејски календар2358
Мингуо-календар1887 пред Р. Кина
民前1887年
Нанакшахи−1443
Селевкидски календар336/337 г.г.
Тајландски сончев календар567–568
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
151 или −230 или −1002
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
152 или −229 или −1001

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5533 и 5534 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4775 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3785 и 3786 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 778.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 25 година се протега во 2661 и 2662, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2721 и 2722 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 568. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 615 и 614 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   25 на Ризницата ?