Бурел — град во северна Албанија, 91 км оддалечен од Тирана и главен град на округот Матија. Градот има население од 10,862 и во Албанија градот и областа се познати како земја на кралеви, бидејќи наводно тука се родил таткото на албанскиот херој Ѓорѓија Кастриот.

Бурел
населено место
Burrel from Distance.jpg
Грб на Бурел
Бурел is located in Албанија
Бурел
Бурел
Координати: 41°36′30″N 20°00′40″E / 41.60833° СГШ; 20.01111° ИГД / 41.60833; 20.01111Координати: 41°36′30″N 20°00′40″E / 41.60833° СГШ; 20.01111° ИГД / 41.60833; 20.01111
Земја Албанија
ОбластДебар
ОпштинаМат
Надм. вис.&10000000000000316000000316 м
Население (2011)
 • општинска единица10.862
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.8001
Повик. бр.0217
Рег. таб.MT
Мреж. местоhttp://bashkiaburrel.gov.al/