Ричард Бартон

велшки глумец (1925–1984)

Ричард Бартон (анг: Richard Burton; роден Ричард Волтер Џенкинс Џуниор; 10 ноември 1925 - 5 август 1984 ) бил велшки глумец[1] препознатлив по неговиот баритонски глас.[2] [3] Ричард Бартон се етаблирал како извонреден глумец во Шекспировите драми во 1950-тите, а исклучително добро го одглумил Хамлет во 1964 година. Критичарот Кенет Тинан го нарекол „природен наследник на Оливие“. Сепак, Бартон не успеал да ги исполни тие очекувања [4] и разочарал некои критичари и колеги, а неговата склоност кон алкохолизмот [3] придонела да стекне имиџ како одличен глумец кој залудно го потрошил својот талент.[3] [5] Сепак, тој се смета за еден од најпознатите глумци од неговата генерација.[6]

Ричард Бартон
Слика од Ричард Бартон во Наметка, 1953
Ричард Бартон во Наметка (1953)
Роден(а)Ричард Волтер Џенкинс Џуниор
10 ноември 1925(1925-11-10)
Понтридифен, Велс
Починал(а)5 август 1984(1984-08-05) (возр. 58)
Селињи, Швајцарија
ЗанимањеГлумец
Активен период1943–1984
СопружникСибил Вилијамс
 (в. 1949; раз. 1963)

Елизабет Тејлор
 (в. 1964; раз. 1974)

(в. 1975; раз. 1976)
Сузи Милер
 (в. 1976; раз. 1982)

Сели Хеј
 (в. 1983)
Деца3

Ричард Бартон седум пати бил номиниран за Оскар, но не освоил ниту еден. Добил БАФТА, Златен глобус и Тони награди за најдобар глумец. Кон средината на 1960-тите, Бартон бил меѓу најпопуларните филмски ѕвезди.[7] На крајот од 1960-тите, Бартон бил еден од најплатените глумци во светот и добивал хонорари од преку 1 милион долари плус дел од бруто приходите.[8] Бартон во јавната бил познат и по бракот со неговата втора сопруга, глумицата Елизабет Тејлор. Турбулентната врска на двојката, во која двапати се венчале и двапати се разведувале, била ударна вест во тоа време.[9] Во Југославија бил познат и по тоа што го глумел Јосип Броз Тито во филмот „Сутјеска“ во режија на Стипе Делиќ.

Филмографија, други дела и награди уреди

Одбрани дела, врз основа на номинации за награди

година Македонски наслов Оригинален наслов Награда
1951 Green Grow the Rushes
1951 The Lady's Not for Burning Светска театарска награда
1952 Братучетка ми Рејчел My Cousin Rachel Награда Златен глобус за нова ѕвезда на годината – глумец
Номинација - Оскар за најдобра споредна машка улога
1953 Наметка The Robe Номинација - Оскар за најдобар глумец
1956 Александар Велики Alexander the Great
1958 Time Remembered Номинација - Награда Тони за најдобар глумец во претстава
1959 Look Back in Anger Номинација - БАФТА награда за најдобар британски глумец
Номинација - Златен глобус за најдобар глумец - филмска драма
1961 Камелот Camelot Награда Тони за најдобар глумец во мјузикл
1962 Најдолгиот ден The Longest Day
1963 Клеопатра Cleopatra
1964 година Бекет Becket Лорел награда за врвна машка драмска изведба
Номинација - Оскар за најдобар глумец
Номинација - Златен глобус за најдобар глумец - филмска драма
Хамлет Hamlet Номинација - Награда Тони за најдобар глумец во претстава
1965 The Spy Who Came in from the Cold Награда БАФТА за најдобар британски глумец (исто така за Кој се плаши од Вирџинија Вулф?)
Награда Дејвид ди Донатело за најдобар странски глумец
Лорел награда за врвна машка драмска изведба
Номинација - Оскар за најдобар глумец
1966 Кој се плаши од Вирџинија Вулф? Who's Afraid of Virginia Woolf? Награда БАФТА за најдобар британски глумец (исто така за Шпионот кој влезе од студот)
Награда Бамби за најдобар меѓународен глумец
Лорел награда за врвна машка драмска изведба
Награда од Националното друштво на филмски критичари за најдобар глумец (второ место, изедначено со Макс фон Сидов за Хаваи)
Награда од Њујоршката филмска критика за најдобар глумец (второ место)
Номинација - Оскар за најдобар глумец
Номинација - Златен глобус за најдобар глумец - филмска драма
1967 Кротење на опаката The Taming of the Shrew Дејвид ди Донатело за најдобар странски глумец (изедначено со Питер О'Тул за Ноќта на генералите)
Номинација - БАФТА за најдобар британски глумец
Номинација - Златен глобус за најдобар глумец - филмски мјузикл или комедија
1969 Anne of the Thousand Days Номинација - Академија за најдобар глумец
Номинација - Златен глобус за најдобар глумец - филмска драма
1972 Убиството на Троцки The Assassination of Trotsky
1973 Масакр во Рим Massacre In Rome Награда за најдобар глумец од Меѓународниот филмски фестивал во Таормина
1973 Сутјеска
1976 година Малиот принц (албум) The Little Prince (Album) Греми награда за најдобра снимка за деца (со Џонатан Винтерс и Били Симпсон)
1977 година Equus Награда Златен глобус за најдобар глумец - филмска драма
Номинација - Оскар за најдобар глумец
1984 година Илјада деветстотини осумдесет и четврта Nineteen Eighty-Four Награда за најдобар глумец на Меѓународниот филмски фестивал Ваљадолид (споделена со Џон Херт)
Островот Елис Ellis Island Номинација- Primetime Emmy награда за извонредна споредна машка улога во минисерија или филм

Библиографија уреди

Дела од Ричард Бартон 

 • Burton, Richard (1964). A Christmas Story. William Morrow.
 • Burton, Richard (2012). Williams, Chris (ed.). The Richard Burton Diaries. Yale University Press. ISBN 9780300192315.

Наводи уреди

 1. Obituary Variety, 8 August 1984
 2. Clarke, Gerald (20 August 1984). „Show Business: The Mellifluous Prince of Disorder“. Time Magazine. 124 (8). Посетено на 30 September 2013.
 3. 3,0 3,1 3,2 Maureen, Dowd (6 August 1984). „Richard Burton, 58, is Dead; Rakish Stage and Screen Star“. The New York Times. Архивирано од изворникот на 30 April 2016. Посетено на 30 April 2016.
 4. Kalfatovic, Mary C. (2005). American National Biography: Supplement 2. New York, NY: Oxford University Press. стр. 64. ISBN 978-0195222029.
 5. Sellers, Robert (2009). Hellraisers: The Life and Inebriated Times of Richard Burton, Richard Harris, Peter O'Toole, and Oliver Reed. New York, NY: Thomas Dunne Books. стр. 145. ISBN 978-0312553999.
 6. Lesley Brill (13 October 1997). John Huston's Filmmaking. Cambridge University Press. стр. 94. ISBN 978-0-521-58670-2.
 7. „Quigley's Top Ten Box-Office Champions (1932–Present)“. Tony Barnes Journal. Архивирано од изворникот на 3 October 2013. Посетено на 29 September 2013.
 8. „Biography for Richard Burton (I)“. Internet Movie Database. Посетено на 29 September 2013.
 9. „Richard Burton: Life, 1957–1970“. The Official Richard Burton Website. 2012. Посетено на 20 May 2014.

Надворешни врски уреди

Сопруг на Елизабет Тејлор
Претходник
Еди Фишер
Ричард Бартон

1964–1974; 1975–1976
Наследник
Џон Ворнер