Скарлет Јохансон (англиски: Scarlett Johansson) (родена на 22 ноември 1984) е американска глумица. Таа се прославува со улогата во филмот The Horse Whisperer од 1998 година. Подоцна добива признание од критиката за улогите во Ghost World, Lost In Translation и Girl With A Pearl Earring, од кои последните две и носат номинации за Златен глобус во 2003 година. Скарлет Јохансон е избрана за најсекси и најубава жена од неколку медиуми.

Скарлет Јохансон
Scarlett Johansson
Јохансон за време на снимањето на Woody Allen Spanish Project во Барселона, 2007.