Јуриј Владимировиќ Андропов (на руски: Ю́рий Влади́мирович Андро́пов) бил советски политичар, долгогодишен раководител на советскиот Комитет за државна сигурност (КГБ) и во продолжение на еднаипол година бил Генерален секретар на ЦК на КПСС (12 ноември 1982 - 9 февруари 1984), и Претседател на Президиумот на Врховниот совет на СССР.

Јуриј Андропов
Роден 15 јуни 1914
Ставропол, Руска Империја
Починал 9 февруари 1984 [1]
Москва
Советски Сојуз

Оваа статија е дел од темата:
Политика на Советскиот Сојуз



Атлас

Наводи

уреди
  1. Encyclopedia of Contemporary Russian Culture. Routledge. 28 October 2013. ISBN 9781136787850 – преку Google Books.
Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДмитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Дмитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I  
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II  
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов  
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Дмитриј Медведев • Владимир Путин