Ирвин Шо (1913Давос, Швајцарија,17 мај 1984) — американски раскажувач и драмски писател, автор на романот „Млади лавови“, еден од најпознатите бестселери за време на Втората светска војна. Други негови дела се драмата „Да се погребат мртвите“, „Опсада“, „Синови и војници“, „Богат и сиромав“[1], [2].

Irwin Shaw (1948)

НаводиУреди

  1. „Irwin Shaw“. Архивирано од изворникот на 2021-02-05. Посетено на 2021-02-02.
  2. Irwin Shaw